‘Tek adam olması gariban  ve ezilen için iyi olmaz’

‘Tek adam olması gariban ve ezilen için iyi olmaz’

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde halka anayasa değişikliği teklifi referandumu ile ilgili tartışmaları sorduk.

Aydın YİĞİT
Osmaniye

Kadirli Türkiye’nin turp ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan bir ilçe. Yaklaşık 40 bin dönümlük alanda ekimi yapılan turp aynı zamanda önemli bir istihdam alanı. Sanayinin olmadığı Kadirli’de turp için bacasız fabrika değerlendirmesi yapılıyor. 

Kadirli, son genel seçimlerde AKP’nin yüzde 48 MHP’nin ise yüzde 32 oranında oy aldığı bir ilçe. Seçim sonuçlarından kaynaklı “evet”in yüksek çıkacağını düşünenler olduğu gibi, “hayır”ın yüksek çıkacağını düşünenler de az değil. 

Ancak oy verirken nelere dikkat edecekleri konusunda ise çok şey söylüyorlar. Ekonomik kaygılar, terörle mücadele, çatışmaların durması, işsizlik, bütün bir yönetimi tek bir kişiye teslim etmek gibi birçok konuyu göz önünde bulunduruyor Kadirlililer. Çokça kişiyle görüşmemize rağmen az sayıda isim ve röportaj alabildik. Zira hangi partiden olursa olsun, geleceğe dair duyulan kaygı ve bugününden emin olmadıkları için isimlerinin yazılmasını istemediklerini söylüyorlar. 

Tarım İşçisi Ayfer Kuşçu’nun değerlendirmesi ise çarpıcı: “Anayasada tarım işçileriyle ilgili hiçbir şey yok. Biz sağlık sigortası, emeklilik hakkı, sendika istiyoruz, anayasada haklarımız geçsin istiyoruz. Bizim adımız yok bu anayasada.”

‘İŞSİZLİK ETKİLİ OLACAK’

Eren Bayer, 18 yaşında bir genç. Endüstri Meslek Lisesinden mezun olmuş ve beyaz eşya teknisyenliği yapıyor. CHP gençlik kollarında faaliyet yürüten Bayer, referandumla birlikte ilk oyunu kullanacak. Oyunu kullanırken Türkiye’nin son 15 yılını göz önünde bulunduracağını söylüyor. Bayer, tek bir kişinin bütün denetim, yönetim mekanizmalarını kendi eline alacak olmasına karşı çıktığı için “hayır” oyu kullanacak. “Biz gelecekte iş bulabilme kaygısıyla EML’ye gittik. Ancak biz bile çok zor iş bulabiliyoruz” diyen Bayer, işsizlik sorununun oy verecek gençlerin tercihine etki edeceğini söyledi. Yeni anayasa değişikliği ile diktatörlüğe yasal statü kazandırılmak istendiğini belirten Bayer, CHP’li gençler olarak referanduma kadar kapı kapı dolaşarak bu yeni sistemi ve neden hayır denilmesi gerektiğini anlatacaklarını vurguladı. 

‘TERÖRE KARŞI MÜCADELE İÇİN’

Kadirli’de çarşıda, köyde, Savrun Çayı’nın etraflarında gezerken genç nüfusun yoğunluğu göze çarpıyor. Elbette burada Kadirli’de turp, fıstık başta olmak üzere tarım sektörünün bir iş alanı olması önemli bir sebep. Gençlerin referandumda hangi kaygılarla oy vereceği ilçede hangi seçeneğin baskın geleceği konusunda belirleyici olacak. “Evet” diyen gençler kendisini AKP’li veya ülkücü olarak tanımlıyor. Evet, oyu verme nedenleri olarak Erdoğan’ın ve Türkiye’nin içerde dışarıda teröre karşı verdiği savaşın etkili olduğunu söylüyorlar. 

Ülkücü olduğunu söyleyen 20 yaşındaki bir genç, HDP “hayır” dediği için referandumda “evet” diyeceğini belirtiyor. AKP’li üniversite öğrencisi bir genç ise 15 Temmuz’dan sonra AKP’ye daha fazla güvenmeye başlamış ve özel harekata katılmak için de başvuru yapmış. AKP’nin ve devletin terörle mücadelede başarılı olması için “evet” demek gerektiğini düşünüyor.  

İKİ ÖĞRETMEN, İKİ SENDİKA İKİ TUTUM

Kadirli’de yolda yürürken görüştüğümüz iki öğretmen görüşleriyle devam edelim. Eğitim Sen’li öğretmen “hayır” diyeceğini söylerken Eğitim-Bir-Sen’li öğretmen ise “evet” diyeceğini söyledi. Evet diyeceğini söyleyen öğretmene göre tek bir adama bağlanmak iyi ve monarşi ile yönetilmemiz gerekiyor. Demokrasiyi savunmayan öğretmen parlamenter sistemin kalkması ile birçok sorunun ortadan kalkacağını düşünüyor. “Hayır” diyecek öğretmen ise yeni anayasanın halkla birlikte hazırlanmadığını ve bu sebeple zaten memleketteki sorunları çözmeyeceğini düşünüyor. Tek adam rejimine karşı çıktığı için referandumda “hayır” oyu verecek.

Üç aydır işsiz gezdiğini söyleyen 20 yaşındaki Fırat Yumuşak, en son Ankara’da ŞA-RA fabrikasında çalışmış. CHP’li olduğunu söyleyen Yumuşak ekonominin daha kötüye gitmesini istemediği ve kaosa izin vermemek için “hayır” diyecek. Ayrıca sandıktan “hayır” çıkarsa padişahlık sisteminin engelleneceğini belirten Yumuşak, referandumda “Her şeye ben karar veririm” zihniyetine cevap verilmesi gerektiğini söyledi. 

‘NE KADAR AZ MUHALEFET O KADAR İYİ!’

Kadirli’de halkın geçim kaynaklarından biri de hayvancılık. Bu işle uğraşan 38 yaşındaki Cemal İşboğa, tek tip bir millet değil kozmopolit bir toplum olunması gerektiğini savunuyor. İşboğa, cumhuriyet rejimiyle yaşamak istediği için, laiklik ve ifade özgürlüğü için “hayır” oyu kullanacağını belirtti. AKP ve Erdoğan’ın ‘ne kadar az muhalefet’ o kadar rahat seçim dediği için OHAL sürecinde referanduma gittiğini söyleyen İşboğa, “hayır” oyunun giderek daha da artacağı kanısında ve herkesi haklarını savunmak için “hayır” oyu vermeye çağırdı. 

‘TARIM İŞÇİLERİ BU ANAYASADA YOK

Tarım İşçisi Ayfer Kuşçu/Kadirli: Hayır demeyi düşünüyorum. Başbakan, Cumhurbaşkanı bizden başkanlık sistemini desteklememizi istiyor. Yıllar boyunca  F. Gülen ile birlikteyken ona “Hoca efendi” dediler. Sonra kandırıldık deyip onu düşman ilan ettiler. Şimdi onları nasıl destekleyelim? Bizi derin kuyuya attığın zaman bu işsizlikten, bu yoksulluktan nasıl çıkacağız? Referandumda oylayacağımız anayasada tarım işçileriyle ilgili hiçbir şey yok. Biz sağlık sigortası, emeklilik hakkı, sendika istiyoruz, anayasada haklarımız geçsin istiyoruz. Bizim adımız yok bu anayasada. Bizim milletvekilimiz yok. Anayasada “evet” çıkarsa sonumuz ne olur? Biz ve gelecek nesiller ne yapar? Tek adam olması gariban ezilen halklar için iyi olmaz. Tarlada pek bu konuları konuşmuyoruz, işten güçten hiç halimiz ve vaktimiz kalmıyor. Anayasa ile güvence altına alınmamız gerekirken maaşımız yok. Ama benden su, elektrik parası öderken vergi kesiliyor. Bir de 550 milletvekilini,600 milletvekili yapmak istiyorlar. Tek adam rejimine karşıyım. Demirtaş da, CHP de, MHP de gelse o zaman da halk perişan olur. Mesela ben bir çavuşun işine giderken, çavuşla anlaşamadığımda diğer çavuşun işine gittim. Tek adam rejimi gelirse nasıl olacak, o zaman onu değiştiremeyiz.

www.evrensel.net