'Akademisyenlerle ilgili tek sözünüz yok mu?'

HDP'li Mithat Sancar 28 Şubat'ta mağdur olduğunu söyleyen AKP'li vekillere isimleriyle seslenerek 'söyleyecek tek sözünüz yok mu' diye sordu

28 Şubat döneminde mağdur olduğunu belirterek kitaplar yazmış AKP’li vekilleri isim isim sayan HDP Mardin Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar, “Atılan akademisyenlerle ilgili tek sözünüz yok mu?” diye sordu. Sözlerine kimi AKP'lilerin ‘onlar terörist’ demesine tepki gösteren Sancar, “Sizin için daha beterini söylediler” diye yanıt verdi. 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ‘devleti darbecilerden arındırma’ gerekçesiyle ilan edilen OHAL ve çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler muhalifleri devletten temizleme operasyonuna dönüştü. En son KESK üyeleri ile muhalif akademisyenlerin üniversiteden atılması, TBMM’de de tartışma konusu oldu. Genel Kurul görüşmelerinde konuşan ve aynı zamanda akademisyen olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Mithat Sancar, akademisyenlerin ihraç edilmesine sert tepki gösterdi. 

İLGİNÇ DİYALOGLAR

“Her darbeden sonra insanlar atıldı. Bugün kimler itibarla anılıyor atılanlar, kimler itibarsız. Onları atanlar” diyen Sancar, 28 Şubat sürecine de işaret ederek, o dönem mağdur olduğunu ileri süren AK Partili akademisyen kökenlilere seslendi. Sancar, “Nerede Beşir Hoca, Beşir Atalay, yok mu bu atılmalarla ilgili bir sözünüz. Nerede Ahmet Gündoğdu, bir daha asla raporunu hazırladınız, bu rapor sadece sizin için miydi? Kaç akademisyen atıldı?” diye tepki gösterdi. Kimi AK Partililerin “onlar terörist” sözlerine de sert çıkışan Sancar, “Nasıl terörist destekledi dersiniz. Bir tek kanıtınız mı var. O zaman da size mürteci diyorlardı” diye konuştu. 

Sancar şöyle devam etti: “Bakıyorum Talip Küçükcan burada. Kendi anılarını biraz da dramatik olarak anlatmayı seviyor. Haklı da çünkü mağdur edildi. Yok mu bu atılmalarla ilgili bir sözünüz. Fatma Benli, birlikte insan hakları mücadelesi yürüttük. İnsan hakları sadece size yaradığı zaman mı insan hakları oluyor Size de terörist dediler, daha beterini yaptılar. O gün sizin yanınızda duran insanları bugün atıyorsunuz. Bu insanlarla ilgili bir sözünüz yok mu? Haksızlığa eşit karşı çıkmamak iki yüzlülüktür. 

ASLA BOYUN EĞMEYİN

Buradan meslektaşları olmaktan gurur duyduğumuz bütün arkadaşlara sesleniyorum. Asla boyun eğmeyin bu harami saltanat gidecek.” (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Şubat 2017 10:31
www.evrensel.net