08 Şubat 2017 20:53

Aileler siyasi sorumluların da yargılanmasını istedi

10 Ekim Katliamı duruşmasının ardından yaşamını yitirenlerin aileler ve yaralananlar açıklama yaparak siyasi sorumluların yargılanmasını istedi.

Paylaş

Ankara Katliamı duruşmasının 3. günü sona erdi. Duruşma sonrası Katliamda yaralananlar ve yakınlarını kaybedenler, adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Aileler adına ilk olarak söz alan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, müşteki ifadelerine ilişkin bilgi verdi.

Duruşma salonundaki olağanüstü gergin ortama rağmen ailelerin soğukkanlılığını koruduğunu ifade eden Coşgun, ailelerin ifadeleriyle de kamu görevlilerinin katliamdaki sorumluluğuna dikkat çektiğini söyledi. Patlamaların ardından yaşanan polis müdahalesi nedeniyle 69 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Coşgun, yaralılara yardım eden sağlık emekçilerine müdahale edilmeseydi hayatını kaybedenlerin bazılarının ölmeyebileceğini söyledi. Bunun basit bir tespitten ibaret olmadığını söyleyen 10 Ekim-Der Başkanı, ailelerin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ilgili bakanları, Ankara ve Antep valileri ile il emniyet müdürlerinin de sorumluluklarından dolayı yargılanmasını istediklerini belirtti.

DURUŞMAYA MÜŞTEKİ İFADELERİYLE DEVAM EDİLECEK

Coşgun, yarın saat 10.00’da devam edilecek duruşmaya ilişkin bilgi verdi ve çağrıda bulundu. Duruşmaya müşteki ifadeleriyle devam edileceğini söyleyen Coşgun, bütün yaralıları ve hayatını kaybedenlerin yakınlarını müşteki sıfatıyla yaşadıklarını anlatmaya çağırdı.

SURUÇ’TAN ANKARA’YA ADALET TALEBİ

Son olarak geçtiğimiz gün hazırlanan Suruç Katliamı iddianamesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Coşgun, 3 sanıklı, yaklaşık 200 sayfalık iddianameye eleştirilerde bulundu. Katliama ilişkin delillerin iddianamede eksik şekilde yer aldığını söyleyen Coşgun, bu haliyle iddianamenin katliamın siyasi amacını ortaya koymadığına dikkat çekti. Coşgun, 10 Ekim aileleri olarak Suruç Katliamı davasının da takipçisi olacaklarını söyledi.

Coşgun’un ardından Suruç Katliamı davasının avukatlarından Can Tombul, iddianamede mobese görüntülerinin haricinde elle tutulur somut delil toplanmadığını söyledi. 19 aylık soruşturma sürecinde iddianameye gerekli önemin verilmediğini gördüklerini söyleyen Tombul, AKP hükümetinin katliamlarla ilgili açıklamalarına da tepki gösterdi. Tombul, adalet mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İhraçlara tepki: Yazarak, çizerek kabusunuz olacağız

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa