Suruç bombacısı saldırıdan önce Figen Yüksekdağ'ı araştırmış

Suruç bombacısı saldırıdan önce Figen Yüksekdağ'ı araştırmış

Suruç Katliamı'nın bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz, saldırıdan önce internetten Figen Yüksekdağ'ın Suruç'a geleceği haberlerini araştırmış.

Tamer Arda ERŞİN
Cansu PİŞKİN
Ankara

33 gencin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nda bombacı Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün hedefinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksedağ’ın da olduğu ortaya çıktı. Alagöz, saldırıdan önce internet kafeye giderek, Yüksekdağ’ın Suruç’a geleceğiyle ilgili haberleri kontrol etti. 

Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür ve Sanat Merkezinde Kobanêli çocuklara oyuncak götüren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğündeki gençlere yönelik 20 Temmuz 2015 tarihinde canlı bomba saldırısı düzenlenmişti. Katliam’da, Türkiye’nin dört bir tarafından toplanarak Suruç’a gelen 33 genç yaşamını yitirirken 70’i de yaralanmıştı.
Katliamdan 18 ay sonra hazırlanan iddianame, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, 10 Ekim katliamının da failleri arasında yer alan Yakup Şahin, Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı hakkında 34’er kez, ‘Tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürmeye teşebbüs etme” suçlarından da 70’er defa olmak üzere TCK’nin ilgili maddeleri gereğince toplam 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi. 

İddianamede, 10 Ekim failleri Hüseyin Tunç, Halil İbrahim Durgun, Hakan Şahin, Hacı Ali Durmaz’ın da aralarında bulunduğu 12 şüpheli hakkında “kovuşturmaya yer yok kararı” verildi. Durmaz ve Durgun’un daha önce polis operasyonları sırasında öldüğü için haklarında “kovuşturmaya yer yok” kararı verilirken, Hüseyin Tunç ve Hakan Şahin’in Suruç Katliamı’yla bağı olduğuna dair delil olmadığı ileri sürüdü.

YÜKSEKDAĞ’I ARAŞTIRMIŞ

İddianamede olay öncesinde bombacı Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün, saldırıyı gerçekleştirdiği cadde üzerinde internet kafeye girerek, 10.29-11.27 saatleri arasında internette araştırma yaptığı belirtildi. Alagöz’ün internet üzerinden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Suruç’a geleceğiyle ilgili haberlere baktığı ortaya çıktı.

www.evrensel.net