Perakende satış hacmi azaldı 

Perakende satış hacmi azaldı 

Aralık ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0.8 azaldı.

Ekonomide yaşanan durgunluğa bağlı olarak, aralık ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0.8 ve 2015 yılı aralık ayına göre de yüzde 2.7 azaldı.

TÜİK’in perakende satışlarla ilgili istatistiğine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.4 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0.1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3.2 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1.5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1.7, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3.4 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1.6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1.0 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0.3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 12.3 azaldı. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER perakende