Çiftçi kredisini ödeyemedi tarlası icradan satışa çıktı

Çiftçi kredisini ödeyemedi tarlası icradan satışa çıktı

Mersin'de mahsulü selin altında kalan çiftçi kredisini ödeyemedi ve tarlası icradan satışa çıktı.

İbrahim MAŞE

Mersin’de yaşayan Çiftçi Çetin Can, mahsulü sel suları altında kalıp kredi borcunu ödeyemeyince, banka tarlasını icradan satışa çıkarttı.

Merkez Adanalıoğlu Mahallesinde çiftçilik yapan Çetin Can, 4 yıl önce Ziraat Bankasından 630 bin lira tarım kredisi çekip sera kurdu. Peş peşe gelen afetler ve ürünlerin para etmemesi üzerine kredi borcunu ödeyemeyen Can’ın 37 dönüm tarlası, banka tarafından icradan satışa çıkartıldı. Son umudu olan serasındaki fasulyenin de aralık ayındaki sel felaketinde yok olduğunu belirten Çetin Can, icranın durdurulmasını istedi. Çetin Can, “630 bin TL çektiğim krediyi 4 yıl sürecinde aralıklarla toplamda 370 bin TL ödedim. Afetler oldu ve mahsulden para kazanamayınca yapılandırma borcunu ödeyemedim. Ne yapacağımı bilemiyorum” dedi.

TEK EKMEK TEKNEM ARAZİM

Arazisinin satılmaması için çağrıda bulunan çaresiz Çiftçi Can şunları söyledi: “Son olarak başımıza gelen sel felaketinden dolayı ektiğim mahsuller bozuldu. Seralarımı da bozmak zorunda kaldım. Bu yüzden borcumun son taksitini ödeyemedim, icralık oldum. 37 dönüm arazim satışa çıkacak. Çiftçi arkadaşlarımın hepsi borçlarını yapılandırıyor. Yetkililerimize sesleniyorum. 4 yılda başımıza gelen doğal afetler ürünlerimizi elimizden aldı. Bize bir avuç toprak kaldı. Bu da icra yolu ile satılıyor. Bu saatten sonra ne yapacağım. Yetkililerden, satışa çıkarılacak arazimin iptal edilip satışa çıkarılmamasını istiyorum.” 

‘SEL MAĞDURU ÇİFTÇİ ACİL DESTEK BEKLİYOR’

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, sel felaketinin üzerinden günler geçmesine rağmen zarara uğrayan çiftçi ve esnafa yeterli destek verilmediğini belirterek, “Çiftçilerimiz ikinci ekim için acil maddi destek bekliyorlar” dedi. Çamak, TBMM Genel Kurulunda söz alarak geçtiğimiz aralık ayında Mersin’de yaşanan sel felaketinde zarar gören vatandaşların durumunu gündeme getirdi. “Mersin’de can kayıplarına ve milyarlarca lira zarara mal olan fırtına ve sel felaketinin üzerinden günler geçmesine rağmen halen yaralar sarılmadı” diyen Çamak, “Vatandaşlarımız en azından bundan sonrası için devletin yanlarında olacaklarının tesellisiyle ayakta durmaya çalıştılar. Beş gün önce yine sel mağduru vatandaşlarla beraberdim. Zarara uğrayan üreticilerimize, esnafımıza ve evi barkı yıkılan insanlarımıza yeterli destek verilmedi. Çiftçilerimiz ikinci ekim için acil maddi destek bekliyorlar. Afet Destek Fonu acil olarak gerekli mali kaynak için devreye girerse vatandaşlarımıza hayırlı bir iş yapmış olur” dedi. (Mersin/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Mersintarım