10 Ekim ailesine, '15 Temmuz şehidi değil' diye yardım yok!

10 Ekim Katliamı’nda eşini kaybeden Nabile Ozğan'a “Eşin 15 Temmuz şehidi değil, git sana barışçılar yardım etsin” denildiği iddia edildi.

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

10 Ekim Katliamı’nda mağdurlara yaşatılan skandallar bitmiyor. Katliam davasının dünkü oturumunda polis tarafından darp edilen, katliamda hayatını kaybeden Vahdettin Ozğan’ın eşi Nabile Ozğan'a, Ümraniye Kaymakamlığı tarafından “Git sana barışçılar yardım etsin” denilerek kömür yardımı yapılmadığı iddia edildi. Ozğan’ın anlatımına göre, kaymakamlık yetkilileri önce “Eşin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında mı öldü?” diye sordu. Ozğan, 10 Ekim’de olduğunu söyleyince skandal yanıtla karşılaştı.

‘ISRARLA 15 TEMMUZ’DA MI ÖLDÜ DİYE SORDULAR’

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybeden Vahdettin Ozğan'ın eşi Nabile Ozğan, eşini katliamda kaybettikten sonra 3 çocuğuyla bir başına kaldı. Maddi sıkıntı çeken Nabile Ozğan, kömür yardımı istemek için İstanbul Ümraniye Kaymakamlığına gitti. Ozğan’a yardım için gerekli belgeleri doldurtan kaymakamlık yetkilileri, daha sonra “Senin eşin nerede şehit düştü” diye sordu. Ozğan da,  “Ankara'da hayatını kaybetti” yanıtını verdi. Bu sefer “15 Temmuz darbe girişimi sırasında mı?” sorusuyla karşılaşan Nebile Ozğan, “Hayır barış için gittiği miting sırasında öldü” yanıtını verdi. Nabile Ozğan'ın anlatımına göre bu yanıttan sonra kaymakamlık yetkilileri, kendisine “Sana git barışçılar yardım etsin” diyerek kömür yardımı yapmadı.

MAHKEMEDE POLİS SALDIRISI

Nabile Ozğan, kaymakamlıkta yaşadığı olaydan sonra bir de 10 Ekim Katliamı davasında polis saldırısına uğradı.  Ankara 4. Ağır Ceza Mahmekesi’nde görülen 2. duruşmanın dünkü oturumunda çevik kuvvet polisi tarafından darbedilen Ozğan yaşananları şöyle anlattı: “Başım döndüğü için ayakta kafam eğik bekliyordum. Kafamı kaldırdığımda baktım birisi bana saldırıyor. 'Ne oluyor yapmayın oğlum, siz bari yapmayın' dedim. Sonra karşımdaki kişi yumrukla üstüme üstüme geldi. Sonra bağırdım bağırdıktan sonra beni dışarı çıkardılar. Orada kargaşa oldu, yere yığıldım. Bana vuran polislerden birisiydi. Önüne geleni tekmeliyordu. Kendimi korumak istediğimde elindeki o yüzüne tutuğu plastikten şeyi (polis kalkanı) yüzüme doğru ittirdi” diye konuştu. Yaşadığı bu olay sonrasında mahkemeye gelmekten korkan Nabile Ozğan, “Dünden beri kendimde değilim. Sabah bugün ne olacak korkusuyla kalktım” diye tepki gösterdi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Şubat 2017 20:32
www.evrensel.net