HDP Milletvekili Leyla Zana gözaltına alındı

HDP Milletvekili Leyla Zana gözaltına alındı

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana Diyarbakır girişinde gözaltına alındı.

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana gözaltına alındı. Diyarbakır kent girişinde aracı durdurulan Zana, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermek üzere adliyeye götürüldü.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana gözaltına alındı. Zana, memleketi Silvan'dan Diyarbakır'a gelirken yolda aracı polis tarafından durduruldu. Hakkında yakalama kararı bulunduğu iletilen Zana gözaltına alındı.

Zana'nın polis otosuyla değil kendi aracıyla Diyarbakır Adliyesi'ne götürüldüğü belirtildi. Zana'nın hakkında açılan soruşturma kapsamında ifade vermesi bekleniyor.

17 KASIM 2015 YEMİN KRİZİ

Leyla Zana, 17 Kasım 2015'te TBMM'de yemin ederken, "Türk milleti" yerine "Türkiye milleti" deyince geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal yemini geçersiz saymıştı. Zana, 2011’deki Meclis’teki milletvekili yemin töreninde de "Türk milleti" yerine "Türkiye milleti" ifadesini kullanmıştı.

6 KASIM 1991 YEMİN KRİZİ

1991 seçimlerinde ilk kez Meclise giren DEP'li Leyla Zana, 6 Kasım 1991'da Meclis yemin töreninde Kürtçe "Bu yemini Türk ve Kürt kardeşliği için yapıyorum" sözlerini kullanmıştı.

2 MART 1994 DARBESİ VE 10 YILLIK HAPİS

O gün de krize dönen bu sözlerden sonra Zana ve bir grup arkadaşı 2 Mart 1994'te yaka paça gözaltına alınarak tutuklanmıştı. DEP'li milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmişti. (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Şubat 2017 16:42
www.evrensel.net
ETİKETLER Leyla ZanaHDP