12 Haziran 2012 13:30

Kadınları yerlerde sürüklediler

Hükümetin kürtajı yasaklayacağı yönündeki beyanlarına tepki göstererek kendilerini Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü önüne zincirleyen kadınlara sert müdahale eden polis, 7 kadını yerde sürükleyerek, saçlarını çekerek ve ağızlarını kapatarak gözaltına aldı.Halkevci Ka

Kadınları yerlerde sürüklediler
Paylaş

Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifine üye bir grup kadın, Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. “Kadın düşmanı Tayyip Erdoğan”, “Kürtaj değil Uludere cinayet” dövizleri açan kadınlar, “AKP elini bedenimden çek”, “Kürtaj haktır cinayet değil bedenim benimdir kimsenin değil” sloganları attı. Yoldan geçen yurttaşlar kadınlara alkışlarla destek sunarken, araçlardaki yurttaşlar da kornalarına basarak eylemi desteklediklerini gösterdi.

MUHATAP BULAMADILAR

Bir yetkilinin gelip kendilerine kürtaj yasağı hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin gibi düşünüp düşünmediğini anlatmasını isteyen kadınlar, yetkilinin gelmemesi halinde bina önünden ayrılmayacaklarını söyledi. Bir süre sonra gelen ve müdür yardımcısı olduğunu söyleyen bir kadın, buranın bir kamu kurumu olduğunu ve söz konusu yasak tartışmalarının Meclisin gündeminde olduğunu söyleyerek, herhangi bir açıklama yapmaya yetkisi olmadığını savundu.

Kadınlar, bu kurumun işlevsiz olduğunu ve bundan dolayı kapatılması gerektiğini söyleyerek, kendilerini bina kapısına zincirlemek istedi. Bunu üzerine müdahalede bulunan erkek polisler, kadınlara karşı güç kullandı. Erkek polislerin yaptığı müdahaleye tepki gösteren ve “Bize dokunmayın” diyen kadınların bina önündeki bekleyişi bir süre daha devam etti. Yanlarında getirdikleri yumurtaları binanın kapısına fırlatan kadınlar daha sonra Gazi Bulvarı’nı trafiğe kapattı. Yere uzanarak eylem gerçekleştiren kadınlara çevik kuvvet polisleri müdahalede bulundu. Yerlerde sürüklenen, saçları çekilen ve ağızları kapatılan kadınlar darp edilerek gözaltına alındı. Kondukları minibüs içinde slogan atmayı sürdüren kadınlar, “Kürtaj hakkımız engellenemez” demeye devam etti. Gözaltına alınan 7 kadın İzmir Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. (İZMİR)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bahçeli: CHP ile çay bile içmeyiz

SONRAKİ HABER

Seçmeli Kürtçe dersi Başbakan alabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...