TGS yöneticileri İzmir'de gazetecilerle bir araya geldi

İzmir’de üyelerinin olduğu gazeteleri ziyaret eden TGS Genel Merkez yöneticileri yasaklara rağmen halka ulaşmaya devam edeceklerini vurguladı.

İzmir’de üyelerinin olduğu gazeteleri ziyaret eden TGS Genel Merkez yöneticileri yaptıkları basın toplantısı ile meslektaşlarına çağrıda bulunarak “Yerelinden ulusalına gazeteciler tek bir çatı, sendika altında örgütlenip haklarını, geleceklerini güvence altına alacak bir sistem kurmaları gerekiyor” dedi. Sendika, işsiz gazeteciler için başlatmış oldukları proje hakkında da bilgi verdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Merkez yöneticileri, İzmir’de çeşitli temaslarda bulundu. Sendikanın Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Kurtman ve Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Kuleli, üyelerinin olduğu yerel gazeteleri ziyaret ederek, hem gazetecilerle hem de gazetelerin yöneticileri ile bir araya geldi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile Türk İş Ege Bölge Temsilcilisi Süleyman Yıldırım’ı da ziyaret eden TGS yöneticileri, karşılıklı olarak örgütlenme konusunda fikir alışverişinde bulundu. 

‘146 GAZETECİ CEZAEVİNDE’

Sendika yöneticileri ayrıca yaptıkları basın toplantısı ile çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı. Sendikanın İzmir Şubesi’nde yapılan ve çok sayıda yerel gazetecinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Genel Başkan Gökhan Durmuş, özelikle 15 Temmuz darbe girişiminin de ardından, demokrasi gibi basın özgürlüğü açısından da geriye doğru gidildiğini hatırlatarak “Şu anda cezaevlerinde 146 arkadaşımız tutuklu bulunuyor ve bunların büyük bir çoğunluğunun henüz iddianameleri hazırlanmadı, soruşturmalar yazdıkları haberler üzerine. Biz Türkiye’deki bütün gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Gazetecinin kalemi kırılarak Türkiye’de demokrasi geliştirilemez” dedi. 

‘BİZ KAMUNUN VİCDANIYIZ’

Gündemdeki ‘başkanlık referandumu’na da değinen Durmuş şunları söyledi: “Toplumun büyük bir kısmı neye evet ya da hayır diyeceğini bilmiyor. Medya organlarında bu yönde yayın yapılmıyor. Basın kuruluşları kapatıldı, binlerce gazeteci işsiz kaldı. Türkiye’de halk haber alma hakkını kullanamıyor şu anda. Doğru ve tarafsız habercilik yapılamıyor. İktidar bunun için özel çaba sarf ediyor.” Televizyonlara RTÜK tarafından gönderilen yasak talimatnamesine de değinen Durmuş, “Buna karşı gazeteciler kesin bir tavır almalı. Bizim hedefimiz halka doğru bilgiyi götürmek. Biz kamunun vicdanıyız. Bunun için bu yasakların bize engel olmaması gerekiyor. Şu ana kadar nasıl yayın yasaklarını çeşitli yöntemler bularak deldiysek, para cezalarını göze aldıysak bundan sonra da yayın karartmalara karşı ne bir yol geliştirip, halka haber götürmeye devam etmeliyiz” dedi.  

İŞSİZ GAZETECİLERİN HABERLERİNE TELİF ÜCRETİ

Gazetecilerin en önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu söyleyen Durmuş, “Türkiye’de resmi rakamlarda işsizlik yüzde 11 bandındayken bu rakam bizde yüzde 30. 10 bin gazeteci işsiz. Bunun 3 bini OHAL KHK’leri ile gerçekleştirildi. Gazeteciler iş bulma olanakları daraldıkça sektörü değiştirmek zorunda kalıyor. Sendikamızın journo.com.tr üzerinden işsiz gazetecilere yaptıkları haberler üzerinden telifler ödeyerek sektörde kalmasını sağlamayı hedefledik. Şu anda 80 gazeteciye telif ödedik. Sendika olarak bunu daha da büyütmeyi hedefliyoruz. İzmir’deki işsiz meslektaşlarımızı da çağrı yapmak istiyorum. Onlar da bu sürece dahil olabilir” dedi. 

‘GAZETECİLER TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMALI’

Yerel basının da baskılardan etkilendiğini ifade eden Durmuş şunları söyledi “Mevzuatta yapılan değişiklikle yerel medyanın da önü kesilmek isteniyor. Resmi ilanlar kesilerek cezalandırılmak isteniyor. Ancak sendika büyüdüğü zaman, gazetecilerin haklarının daha çok korunması için çaba sarf edilebilir. Önümüzde gazetecilerin, işçi gibi çalıştırılmasının önünü açan hazırlıklar var, patronlar tarafından. Biz bunların karşısında birlikte ve güçlü duramadığımız zaman engel olamayız. 1961’de günlerce süren mücadeleden sonra kazanılan haklar şimdi elimizden alınmak isteniyor. Bugün bize de düşen görev bunu korumak. Yerelinden, ulusalına gazetecilerin tek bir çatı, sendika altında örgütlenip haklarını, geleceklerini güvence altına alacak bir sistem kurmaları gerekiyor. Bu sistem toplu iş sözleşmeleri ile olur”. (İzmir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Şubat 2017 17:29
www.evrensel.net