‘Trump’ın Erdoğan’ın taleplerini hemen karşılaması zor’

‘Trump’ın Erdoğan’ın taleplerini hemen karşılaması zor’

Washington Post, Trump-Erdoğan görüşmesini değerlendirdi. Trump'ın Erdoğan'ın taleplerini kısa vadede karşılamasının zor olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD’nin yeni başkanı Donald Trump dün akşam ilk defa görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamada iki liderin, el Bab ve Rakka'da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kaldığı ileri sürüldü. DHA’nın Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre yaklaşık 45 dakika süren görüşmede “müttefiklik ve yakın işbirliği” vurgusu ön plana çıktı.

ERDOĞAN’IN TRUMP’TAN İKİ TALEBİ

ABD merkezli Washington Post gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trump’tan iki talebi olduğunu yazarak bunların “Suriye’de Kürtlere desteğini çekmesi” ve “Fethullah Gülen’in iadesi” olduğunu belirtti.

Kareem Fahim ve Karen DeYoung imzasıyla yayınlanan “Trump Erdoğan’ı aradığında Türkiye neyi amaçlıyordu” başlıklı yazıda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’nin yeni liderini Pentagon’un Suriye’deki Kürt savaşçıları silahlandırma önerisini reddetmesi ve Türkiye’nin vatan haini olarak gördüğü Pensilvanya’daki Türk imamı iade etmesi konusunda baskı yapmayı umuyordu” diye yazdı.  

‘ERDOĞAN, VİZE YASAĞINI ELEŞTİRMEKTEN KAÇINDI’

“Trump konuyu değiştirmiş olabilir” denilen yazıda, iki konunun da ABD yönetimi için sorunlu meseleler olduğu belirtilerek, Beyaz Saray’dan yapılan kısa açıklamada da, “terörle mücadele konusunda ortak kararlılık”a değinildiğine yer verildi.

Yazıda, Trump’ın seçim kampanyasında Erdoğan’ı başarısız darbe girişimindeki duruşu sebebiyle övdüğü, Erdoğan’ı kitlesel tutuklamalar ve ihraçlar konusunda eleştirmeyi reddettiği hatırlatıldı. Erdoğan’ın da Trump’ın seçilmesini selamladığı ve Türkiye’ye davet ettiği belirtildi.

Yazıda Erdoğan’ın, Trump’ın Müslüman ülke vatandaşlarına yönelik vize yasağını eleştirmekten kaçındığına da vurgu yapılarak, “Halbuki çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin İslamcı lideri olan Erdoğan, geçmişte Müslüman karşıtı yasaklara karşı sert konuşmuştu” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin ABD’den acil talepleri konusunda ise “Trump’ın esneklik göstermesi zor olabilir” yorumu yapılarak, “Pentagon’un, Trump’ın emrettiği Irak ve Suriye’de IŞİD’i yenme stratejisinin 30 günlük değerlendirmesini tamamlamasına hala haftalar var. ABD’li askeri komutanlar Obama yönetimini, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt savaşçıları, militanların fiili başkenti olan Rakka’ya final saldırısı için doğrudan silahlandırsın diye aylarca sıkıştırdı. Türkiye uzun zamandır Suriyeli Kürtlerin, hem Türkiye hem ABD’nin terörist grup olarak gördüğü Türkiye’deki PKK’nin parçası olduğu uyarısı yapıyor.

Obama, Kürtler konusundaki kararı, hızla değerlendirilmesi gerektiği notuyla birlikte Trump’a bıraktı. Trump’ın danışmanları askeri planı elemedi fakat Pentagon’dan diğer seçenekleri de istedi, bunlara Suriye’de artırılmış ABD askeri varlığının destek vereceği bir Arap gücüne Türk birliktelerini de ekleme ihtimali de dahil”

‘GÜLEN’İN İADESİ, KARAR ÇIKSA BİLE YILLAR SÜREBİLİR’

Washington Post değerlendirmesinde ABD’nin yeni lideri Trump’ın, Erdoğan’ın  darbe girişiminin başı olarak gördüğü Fethullah Gülen’in iadesine yönelik talebi konusunda da “zorluk” yaşayacağı belirtildi.

Türk yetkililerin, Trump’ın danışmanı Michael Flynn’in seçim günü yazdığı ve “radikal” olarak nitelendirdiği Gülen’i ABD’nin korumaması gerektiğini belirtti yazısından cesaret aldığı vurgulandı.

Ancak ABD Adalet Bakanlığının iade için yeterli kanıt olduğu sonucuna varsa bile nihai kararı Federal Mahkeme’nin verebileceği hatırlatılarak, Gülen’in bu kararı temyiz etme hakkı olduğu ve tüm bu sürecin “aylar hatta yıllar” sürebileceğine dikkat çekildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net