13 Haziran 2012 07:22

'Seçmeli ders asimilasyonun devamıdır'

Erdoğan'ın bugünkü grup toplantısında ilan ettiği Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Talim Terbiye Kurulu'nun, Kürtçenin 5. sınıftan sonra seçmeli olabileceğini açıklamasına Kürt dili kurumlarından tepki geldi. Dil bilimcileri, Kürt dilinin seçmeli ders yapılmasının asimilasyonun devamı olduğunu söyledi.

'Seçmeli ders asimilasyonun devamıdır'
Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Talim Terbiye Kurulunun, tüm seçmeli derslerin program ve müfredatına ilişkin önümüzdeki ay içerisinde çalışmalarını MEB'e sunacağı açıklandı. Seçmeli dersler arasında Kürtçenin de olacağı ve Kürtçenin 5. sınıftan sonra verilmesi için hazırlıklara başladığı belirtildi. Kürtçenin hem seçmeli ders olması hem de 5. sınıftan sonra verileceği açıklamalarına Kürt dili kurumlarından tepki geldi. KURDİ DER Merkez Yöneticisi Sabahattin Gültekin, kimsenin kimseye "senin anadilini seçmeli ders olarak vereceğim" hakkına sahip olmadığını belirterek, Kürtçenin 5. sınıftan sonra verilmesinin asimilasyonun devamı olduğunu söyledi. Kürt çocuklarının anadilinde eğitim ilkokuldan üniversite dönemine kadar eğitim alması gerektiğini dile getiren Gültekin, "Yoksa 5. sınıftan sonra verilmesi hiçbir anlam taşımayacaktır" dedi. KURDİ-DER Merkez Yöneticisi Rıfat Öztürk, bu planının tek amacının Kürt halkının kafasını karıştırmaya dönük bir çalışma olduğunu belirterek, "Kürtler anadilde eğitim istiyor. Anadilin seçmeli ya da sadece kurslarda öğretilmesi planı sadece vicdansızlıktır. Bu model dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Kürtler asla bu plana ortak olmayacak ve mücadelesini verecektir" dedi.

'KÜRT HALKINI KANDIRAMAZSINIZ'

Bu planla Kürt halkının elde ettiği kazanımların ve statünün kaybettirilmek istendiğine dikkat çeken Ehmedê Xanî Dil ve Edebiyat Akademisi Başkanı Hayrettin Altun, Kürt halkının artık seçmeli ders ve birey hakkı gibi küçük lütufları kabul etmediğini söyledi. Kürt halkının yıllardır anadilin eğitim dili olması için mücadele verdiğini dile getiren Altun, "Artık Kürtleri kandıramayacaksınız" diye konuştu.

'KÜRTLERLE ALAY ETMEKTİR, KANDIRMAKTIR'

AKP hükümeti ve devlet yetkililerinin Türkiye'deki gündemi bu tür lütufmuş gibi gösterilen planlarla değiştirme amacında olduğunu aktaran Azadiya Welat Editörü Çetin Altun, "Türkiye'de tecrit, öldürülmeler, operasyonlar, Roboski Katliamı gibi gündemler dururken, Kürtlerin gözlerini boyamak için bu tür planlar hazırlığı yapılması kabul edilemez. Seçmeli ders verilmesi yetmiyormuş gibi hem de 5. sınıftan sonra eğer öğrenci isterse alabileceğini söylemek Kürtlerle alay etmektir, Kürtleri kandırmaktır" dedi.

'BU ASİMİLASYON DEĞİL DE NEDİR?'

Anadilde eğitim hakkının doğal bir hak olduğunu belirten Kürt Enstitüsü Yöneticisi Ömer Filan ise, şunları söyledi: "Eğer Kürtlerle ilgili, Kürt dili ile ilgili bir planlama yapılacaksa ilk önce Kürt halkı, temsilcileri ve kurum temsilcilerinin görüşü alması gerekiyordu. Ama yine her zaman olduğu gibi kendileri pişirdiler kendileri yediler. Bu planla şunu demek istiyorlar: 'Sen bu şekilde mi asimile olmak istiyorsun yoksa başka bir şekilde mi?' Çünkü bu uygulamayla Kürt çocuklarını daha küçük yaşta asimile edecek ve 5. sınıfa geldi mi 'sen dilini istiyor musun' diye sorulacak. Bu asimilasyon değil de nedir?" (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MEDİZ'den AMK'ye boykot çağrısı

SONRAKİ HABER

‘Kürtçe seçmeli ders olabilecek’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...