Erdoğan-Trump görüşmesinde 'yakın işbirliği' vurgusu

Erdoğan-Trump görüşmesinde 'yakın işbirliği' vurgusu

Erdoğan ile Trump arasında gerçekleştirilen ilk görüşmenin ayrıntıları paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin bazı detaylar Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından paylaşıldı. İki liderin, el Bab ve Rakka'da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kaldığı belirtildi. CIA Direktörü Mike Pompeo'nun ilk yurtdışı ziyaretini yarın Türkiye'ye gerçekleştireceği belirtildi.

DHA'nın Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre telefon görüşmesi olumlu ve samimi bir atmosferde gerçekleşti. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede "müttefiklik ve yakın işbirliği" vurgusu ön plana çıktı.

"Güvenli bölge, mülteci krizi ve terörle mücadele" başlıkları gündeme geldi. ABD Başkanı Trump, Türkiye ile ikili ilişkileri geliştirmek ve bölgesel konularda daha yakın işbirliği içerisinde olmak istediklerini söyledi.

Erdoğan, Trump'a başkanlık görevinde başarılar diledi. 15 Temmuz darbe girişimine değinerek ABD'nin yeni dönemde 'FETÖ' ile mücadelede Türkiye'nin yanında olmasını beklediğini söyledi. Erdoğan, PKK ile mücadelenin önemine dikkat çekti, ABD'nin PYD/YPG'ye destek vermemesi gerektiğini söyledi. İki lider, el Bab ve Rakka'da birlikte hareket edilmesi konusunda mutabık kaldı.

Türkiye-ABD arasında ekonomik işbirliğinin artırılması için atılacak adımlar görüşüldü.

Erdoğan ve Trump en kısa zamanda görüşme konusunda mutabık kaldı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net