Batık projeleri kurtarma hamlesi

Batık projeleri kurtarma hamlesi

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Varlık Fonu’nun 'Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alacağını' açıkladı. 

Önceki gün yürürlüğe giren ve birçok kamu kuruluşu ile gayrimenkulün devredildiği Varlık Fonu’na yönelik eleştiriler sürüyor.
TMMOB Makine Mühendisleri Odası Varlık Fonu’nun “Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alacağını” açıkladı. 

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, yaptığı açıklamada, aralarında Ziraat Bankası AŞ, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri AO, PTT, Borsa İstanbul AŞ, TÜRKSAT ve ÇAYKUR’un bulunduğu birçok kamu kurum ve kuruluşunun Hazine’ye ait hisselerinin bir gecede Varlık Fonu’na devredildiği hatırlattı.

OHAL koşullarında bir KHK ile yapılan bu işlemin kuruluşu tartışmalı Varlık Fonu Şirketi’ne devredilmesinin hukuk dışı olduğuna dikkat çeken Çakar, bu fonun, siyasi amaçlara da hizmet edecek ‘mega projeler’in finansmanında kullanılacağını belirtti. 

Çakar açıklamasında şöyle dedi: “Yüklü bir yatırım gerektiren bu projelerin finansmanına Hazine garantör olarak destek vermiş, mali yükümlülükleri üstlenmeyi taahhüt etmiştir. Bu projelerin ağırlıkla dış finansman zorlukları nedeniyle darboğaza düştüğü ve taahhütlerinden dolayı Hazine üzerine büyük bir yükün bindiği biliniyor. Bu noktada, kamu kurumlarının Varlık Fonu’na devri, bu batık projeleri kurtarmaya dönük bir hamle olarak gözlenmekte ve Hazineyi devreden çıkararak uzun bir süredir Türkiye’den uzak duran sıcak para için yeni bir albeni yaratılması planlandır. Yoksullaşma ve yoksunlaşmaya neden olacak Varlık Fonu icraatları durdurulmalı, kamu kurumları bütçe ve Meclis denetimine açık hale getirilmelidir.” 

Birleşik Kamu-İş Başkanı Hasan Kütük de Hükümeti, Türkiye Varlık Fonu’ndan vazgeçmeye çağırdı. (İSTANBUL)

www.evrensel.net