Erdoğan’dan referandum açıklaması

Erdoğan’dan referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan referandumla ilgili spekülasyonlara yanıt verdi. Erdoğan, haftaya referandum tarihine ilişkin kararın verileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandum tarihinin henüz belirlenmemesi nedeniyle oluşan spekülasyonlara yanıt verdi. Görüşünün açık olduğunu belirten Erdoğan, durumun sadece zamanlama meselesi olduğunu söyledi.

Anayasa değişikliğine ilişkin yasayı 5 gündür bekleten Erdoğan, "Cumhurbaşkanı olma sebebiyle değerlendirme yapmam gerekiyor. Sadece okuyup onay vermek değil, veya reddetmek değil bunun her yönünü değerlendirmek durumundayız" dedi. Bu hafta içi referandum tarihine ilişkin karar verileceğini söyleyen Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye grup toplantısında yapmış olduğu açıklamalar için de teşekkür etti.

Erdoğan bu açıklamaları Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu'yla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Anayasa komisyonunda değerlendirmeler var. Benim de cumhurbaşkanı olmam nedeniyle bunlar üzerinde değerlendirmeler yapmam gerekiyor, çalışmalar yapmam gerekiyor.”

“Bir de koşullar itibariyle de nasıl, ne zaman bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Sadece okuyup onay vermek değil, veya reddetmek değil bunun her yönünü değerlendirmek durumundayız.”

‘HANGİ İSTİKAMETTE YÜRÜDÜĞÜMÜZ BELLİ’

“Gerek Mersin'de, gerek şu an attığımız adımlarda herhalde hangi istikamette yürüdüğümüz bellidir. Bu çok açık net ortadadır. Bu süreç ülkemiz için önem arz ediyor. Bu konuda da özellikle ülkemizi terörize etmek isteyen anlayışlar bellidir. Terörize etmek isteyen anlayışların milletim tarafından kabul edilmeyeceğine inanıyorum.”

“Şüphesiz ki cumhurbaşkanı olarak ülkemi terörize etmek isteyen anlayışlarla yol yürüyenlerle hiçbir zaman birlikteliğimizin olması mümkün değil.”

‘EVET DEDİĞİMİ MERSİN'DE AÇIKLADIM’

"Bundan dolayı sayın Bahçeli'nin yapmış olduğu konuşmayı, efradını cami ağyarını mani bir konuşma olarak gördüm. Kendisine teşekkür ediyorum. Bizim buradaki duruşumuz çok önemli. Milletimizin birliği için ve bütün bunlarla birlikte güven ve istikrarla birlikte Türkiye'nin aydınlık geleceğe yürümesi için bu işe zaten 'Evet' dediğimi Mersin'de açıkladım.”

“Herhalde bu artık sadece zamanlamayı beklemekte olan bir süreçtir. Arkadaşlarımızla o çalışmaları yapıyoruz. Olay sadece zamanlamadır. Bunun dışında inanıyorum ki milletim hiçbir zaman Kandil'e, İmralı'ya, onlarla omuz omuza veren terör örgütlerine olumlu bir sinyal vermeyecektir.”

“Tamamiyle onlara inşallah bu işin karşısında duran tamamiyle milletimizin aydınlık geleceğine ter akıtmaya hazırlanan insanlarla burada yürüyecektir. Öyle zannediyorum ki bu hafta içerisinde kararımızı veririz. Ve bu kararla birlikte adım atılmış olur.” (HABER MERKEZİ)

İnteraktif Sayfa: Anayasa değişikliği paketinin madde madde ayrıntılı değerlendirmesi...

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Şubat 2017 21:47
www.evrensel.net