Çalınan Van Gogh tabloları ilk kez sergileniyor

Çalınan Van Gogh tabloları ilk kez sergileniyor

Van Gogh'un çalınan iki eseri yıllar sonra sergilenmeye başladı.

Hollanda'daki Van Gogh Müzesi’nden 2002 yılında çalındıktan sonra geçen yıl İtalya’da Camorra mafyasının elinde bulunan iki Van Gogh tablosu yıllar sonra ilk kez yeniden sergilenmeye başladı.

“Scheveningen’de Deniz Manzarası” ve “Nuenen Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat” isimli iki tablo 26 Şubat’a kadar Napoli’deki Capodimonte Müzesi’nde görülebilecek. Ardından da 2002’de çalındıkları Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’ne teslim edilecek. BBC’nin haberine göre, Van Gogh Müzesi’nden yapılan açıklamada, tabloların dönüşü için kutlama hazırlıklarına başlandığı ve iki eserin 21 Mart’tan itibaren müzenin daimi koleksiyonundaki yerlerini alacağı belirtildi.

Van Gogh Müzesi Müdürü Alex Rüger de “2002’den beri yeryüzünden kayboldukları sanılan bu tabloların bulunmuş olması bir mucize. Bu iki Van Gogh eserinin 14 yıl sonra yeniden halka sergilenmesi kutlanmayı hak ediyor. Sanat eserlerinin bulunması için gösterdikleri çabadan ötürü İtalyanlara teşekkür etmek amacıyla tablolar ilk olarak bulundukları bölgede sergilenecekler. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam!” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Van Gogh