Af Örgütü: Suriye’de  binlerce  kişi asıldı

Af Örgütü: Suriye’de  binlerce  kişi asıldı

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'de sivil muhaliflerden 13 bin dolayında kişinin infaz edildiğini iddia etti.

Uluslararası Af Örgütü Suriye’deki gizli bir hapishanede, çoğu sivil muhaliflerden oluşan 13 bin dolayında kişinin infaz edildiğini ileri sürdü. Hazırlanan raporda Eylül 2011 ve Aralık 2015 arasında Saydnaya Hapishanesi’nde her hafta toplu idamların yaşandığını iddia edildi. Raporda göre, idamlara Suriye hükümetinin en üst düzey seviyeleri tarafından onay verildi. Suriye hükümeti daha önce mahkûmların infaz edildiği veya kötü muamele gördükleri iddialarını reddetmişti.

Af Örgütü, raporu, aralarında eski gardiyanlar, tutuklular ve hapishane yetkililerinin de bulunduğu 84 kişiyle görüşerek hazırladığını duyurdu. Raporda, hapishanede “her hafta, sıklıkla da haftada iki kez 20 ila 50 kişinin tam bir gizlilik içinde infaz edildiği” ifadeleri yer aldı. Rapora göre tutuklular, infaz edilmeden önce başkent Şam’ın Kaboun bölgesindeki “askeri sahra mahkemesine” getiriliyor ve bu mahkemelerdeki duruşmalar bir ila üç dakika sürüyor.

İnfaz edilenlerin cesetlerinin de kayıt için Şam’daki Tişrin askeri hastanesine götürüldükleri daha sonra da askeri arazilerde açılan toplu mezarlara gömüldükleri de iddialar arasında. 

Af Örgütü, yaşananların savaş suçu ve insanlığa karşı suç olduğunu ederek, Ocak başında iddialarla ilgili olarak Suriye hükümetiyle görüşmeye çalıştıklarını ancak bir yanıt alamadıklarını da söylüyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net