‘Efsane Öğretmen’ Mustafa Turgut hayatını kaybetti

‘Efsane Öğretmen’ Mustafa Turgut hayatını kaybetti

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde yıllarca edebiyat öğretmenliği yapan, proje okul yönetmeliği kapsamında sürgün edilen Mustafa Turgut yaşamını yitirdi.

Eylem NAZLIER
İstanbul

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde (CAL) yıllarca edebiyat öğretmenliği yapan ve proje okul yönetmeliği gereğince geçtiğimiz aylarda başka bir okula sürgün edilen öğretmen Mustafa Turgut geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Turgut’un cenazesi yarın saat 11:30’da, 19 yıl boyunca görev yaptığı Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ne getirilecek. Turgut, ÖDP ve Eğitim Sen üyesiydi.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde 19 yıl edebiyat öğretmenliği yapan ve son olarak proje okulları kapsamında imam hatip lisesine tayin olan Mustafa Turgut, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. CAL’daki öğrencilerinin ‘MUTU’su olan Turgut, 58 yaşındaydı. Zonguldak’ta maden işçisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Turgut, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuydu. Öğretmenliğe 1987 yılında Tunceli İmam Hatip Lisesi’nde başlayan Turgut, uzun yıllar Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Proje okul yönetmeliğinin çıkmasının ardından bu okulla ilişiği kesilen Turgut, son olarak bir imam hatip lisesinde öğretmenlik yapıyordu.

‘YARIM KALDIK’

Eğitim Sen 2 Nolu Yürütme Kurulu Üyesi Çayan Çalık, “Aynı dönemlerde farklı şubelerde yöneticilik yaptık. Çok uzun zamandan beri tanıyorum. Mücadele arkadaşımızdı. Devrimci bir öğretmendi. Mustafa ile yarım kaldık” dedi. Proje okul uygulamasıyla sürgün edildiği için son zamanlarda Turgut’un sıkıntılı olduğunu söyleyen Çalık, “Ölüm sebebini proje okulları uygulamasından bağımsız görmemek gerek. Öğrencilerinden koparıldı. Bunun onun üzerinde etkisi çok fazlaydı.” diye konuştu.

‘İNANDIĞI ŞEY UĞRUNA SAVAŞIRDI’

Eğitim Sen 7 Nolu Şube Üyesi İbrahim Kaya da “Mustafa’yı sevmeyen hiçbir öğrenci yoktu. Yüzü hep gülerdi. Çok iyi niyetli bir insandı. Herkesin dertine derman olmaya çalışırdı. Sokaktaki kedilerin dertini bile kendine dert edinirdi. Sokaktaki kediler üşür diye kış günü 15 kediyi evinde besliyordu” dedi. Kaya “Hepimiz proje okulları meselesinde tercih rehberi önümüzü konduğu anda tercih yaptık, bu adam yapmadı. Hergün Başakşehir de 5 saatlik yolu çekti. Hepimiz sürüldük, ama bu adam  tercih yapmadı ve hergün 5 saatlik yolu çekti. Her gün işten çok yorgun geliyordu. ‘Proje okul’ uygulamasını hayata geçirenler Mustafa hocanın katilleri.” ifadelerini kullandı.

‘ERKEN VEDA ETTİ’

Mustafa Turgut’un mücadelenin en önünde yer aldığını belirtten Eğitim Sen 1 Nolu Şube Üyesi Murat Durmuş, “Mustafa Hoca’yı tanımayan yoktur. Hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Mücadelesiyle bize çok şey kattı. Mücadele arkadaşımızdı. Erken veda etti bize” dedi.

 ‘TÜM OKULUN BABASIYDI’

2009 yılında CAL’dan mezun olan öğrencilerinden Furkan Karasoy  “Hakkını sonunu kadar savunan bir adamdı” dedi. Karasoy, “Görüşü belliydi. Hayatının son aylarda sürgün edildi. Doğrularından vazgeçmedi. Geri döneceğine inanıyordu. Hukuksuz bir şekilde sürgün edildi” ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELE ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK’

Mustafa Turgut'un sürgün edildikten sonra facebook'ta paylaştığı paylaşım ise şöyle:  “Sürgün oluyorsun, anlatmaya başlıyorsun; bu esnada arkadaşın işten atılıyor, senin sürgününü konuşmak ayıp oluyor; tam bu sırada gazete kapanıyor, memleket meselesi dururken atılanları konuşmak önemsizleşiyor... Herkes bu sıralar kendini cendereye alınmış hissediyor. Biri diğerine tercih edilemeyecek kadar hepsi önemli. Toptancılıktan vazgeçip büyük küçük, önemli önemsiz demeden sorunların etrafında örgütlenmek ve mücadele etmekten başka yolumuz yok. Bir bakmışsın hepsi bir yerde birleşmiş.”

CENAZE BİLGİLERİ

Mustafa Turgut'un cenazesi yarın saat 11:30’da, 19 yıl boyunca görev yaptığı Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ne getirilecek. Burada yapılan uğurlamanın ardından  saat 13:00’da Yusufpaşa’da bulunan Murat Paşa Cami’nde cenaze namazı kılınacak.  Ardından yıllarca üyesi olduğu Eğitim Sen’de önünde yapılan tören ardından Zonguldak Ereğli’ye uğurlanacak.

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Şubat 2017 17:13
www.evrensel.net