Muhabir, 'Soğandan da MİT çıktı' haberinden yargılanıyor

Muhabir, 'Soğandan da MİT çıktı' haberinden yargılanıyor

Cumhuriyet muhabiri Canan Coşkun, IŞİD’e soğan kamuflajıyla patlayıcı taşınmasıyla ilgili iddianameyi haberleştirdiği için hakim karşısına çıktı. 

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun, Şanlıurfa Başsavcılığı’nın IŞİD’e soğan kamuflajıyla patlayıcı taşınması ile ilgili iddianamesini haberleştirdiği gerekçesiyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlaması ile hakim karşısına çıktı.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 2. asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapan Canan Coşkun, haberinin iddianameye dayandığını ve ‘Soğan’ ifadesinin hakaret kastı taşımadığını söyledi. Coşkun’un avukatı Abbas Yalçın da 4 aylık dava açma süresinin geçtiği ve zaman aşımı gerçekleştiğini söyledi. Hakimin zaman aşımı gerçekleştiği itirazını yerinde bulmadığını söylemesi üzerine, avukat itiraz etti ve süre istedi. Bunun üzerine duruşma 13 Nisan 2017 tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı Ekim 2015’te, 9 şüphelinin IŞİD’e soğan kamuflajıyla infilaklı fitil taşıdığını belirten iddianame düzenlemişti. Dosyanın sanıklarından Doğan Güneş mahkemeye sunduğu dilekçede, birlikte yargılandığı Üsteğmen Ahmet Yasin Güneş’in MİT’e çalıştığını ileri sürmüştü. Dava dosyasını “Soğandan da MİT çıktı” başlığıyla haberleştiren Coşkun’a bu haberi nedeniyle dava açılmıştı. (MEDYA SERVİSİ)
 

www.evrensel.net