Eğitim Sen: 10 Ekim mağduru Hasan Buluş serbest bırakılsın

Eğitim Sen: 10 Ekim mağduru Hasan Buluş serbest bırakılsın

Eğitim Sen Adana Şubesi, gözaltında olan eski TEKEL işçisi ve 10 Ekim mağduru Hasan Buluş'un serbest bırakılmasını istedi.

Eğitim Sen Adana Şubesi 1 Şubat günü gözaltına alınan ve kısıtlama kararı nedeniyle ne için gözaltında bulunduğunu öğrenemedikleri üyeleri Hasan Buluş’un serbest bırakılması için basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısı Eğitim Sen Şube Binasında geçekleşti.  

Buluş’un 2010’daki 78 günlük TEKEL direnişinde yer alan eski TEKEL işçisi, Yeşilevler İlkokulu’nda 4C’li memur olarak çalıştığını ifade eden Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Karagöz, üyelerinin 10 Ekim katliamından yaralı kurtulduğunu belirterek gözaltına alınmasının tesadüf olmadığını ifade etti. İnsan olmaktan kaynaklı kullandıkları haklarından dolayı yargılanmalarının, gözaltına alınmalarının insan hakkı ihlali olduğunu ifade eden Karagöz, bu nedenle Buluş’un serbest bırakılmasını istedi. 

BARIŞ TALEP EDENLER HEDEF ALINIYOR

Savaş çığlıkları atan, iktidarın savaş politikalarına destek veren sendikaların el üstünde tutulduğunu dile getiren Karagöz, eşitlik, özgürlük ve barış talep edenlerin terörist ya da hain olarak hedef tahtasına konulduğunu söyledi. İhraçların, TV, gazete, radyo, internet sitesi kapatmaların, gazeteci, yazar, bilim insanı, sanatçı, belediye başkanı ayrımı yapmadan iktidara biat etmeyenlerin gözaltına alınması gibi uygulamaların darbe koşulları ile açıklanabileceğini ifade eden Karagöz, bunun için yargının bağımsızlığı ve demokrasi için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net