CHP’li Tanrıkulu’ya 2 yıl hapis istemiyle dava açıldı

CHP’li Tanrıkulu’ya 2 yıl hapis istemiyle dava açıldı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, Gezi direnişi sırasında Güvenlik Şube Müdürü Dolar'a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Gezi Parkı direnişi sırasında kendisine “Sarhoş, alkol alıp gelmişsin, tükürerek konuşma” diyen Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar’a “Utanmaz” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı direnişinde Taksim’de kitleye sert bir şekilde müdahale eden polis amiriyle tartışan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında iddianame hazırladı. İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, “Kamu görevlisine görevinden dolayı onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte söz ve davranış ile hakaret etmek” ile suçlanan Tanrıkulu’nun 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istendi.  İddianamede, Tanrıkulu’nun tartıştığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar müşteki olarak yer aldı. Gezi direnişinde orantısız güç kullanmakla eleştirilen Dolar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilmişti.

İddianamede Tanrıkulu ve emniyet amiri Yunus Dolar arasında tartışma çıktığı, Dolar’ın tartıştığı Tanrıkulu’ya “Alkol alıp gelmişsiniz, tedbirimizi bozmayın” şeklindeki sözler sarf ettiği, Tanrıkulu’nun da Yunus Dolar’ı omuzundan itekleyerek “Utanmaz” dediği iddia edildi.

Tanrıkulu’nun “yasa dışı” gösteriye katıldığı, destek verdiği, emniyet amiriyle tartıştığı, böylelikle üzerine atılı suçu işlediğine ilişkin dosyada yeterli delil elde edildiği ileri sürülen iddianamede, Tanrıkulu’nun hakkında kamu görevlisine hakaret suçundan dava açılması, karşılıklı hakaret ile ilgili suçlamanın ise yargılamayı yapan mahkeme tarafından değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Davanın yargılamasına önümüzdeki günlerde İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. (İstanbul/DİHABER)

www.evrensel.net