07 Şubat 2017 16:45

CHP’li Adıgüzel, cezaevlerindeki çocukları Meclis'e taşıdı

CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlanması istemiyle, cezaevindeki çocuklar ile ilgili bir soru önergesi verdi.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, cezaevlerindeki çocukları Meclis gündemine taşıdı. Son olarak, Adana E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki çocuk koğuşunda çıkan yangına ve İzmir Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan çocukların darp edildiğine yönelik iddialara değinen Adıgüzel, “Devlet, koruması ve denetimi altındaki çocukların güvenliğini sağlamak zorundadır. Cezaevlerinde yaşanan ölümlerden ve çocuk hakkı ihlallerinden, en başta çocukları her türlü şiddet ve istismardan korumakla yükümlü Adalet Bakanlığı sorumludur” ifadelerini kullandı.

Adıgüzel, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, son dönemde cezaevlerindeki çocuklara yönelik hak ihlallerini sordu. Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumları ile birlikte yetişkinlerin kapatıldığı kurumlardaki çocuk koğuşlarında bulunan çocuk sayısını soran Adıgüzel, özellikle son dönemde Adana E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda çıkan ve iki çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan yangına ve İzmir Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan çocukların darp edildiğine yönelik iddialara ilişkin bir açıklama beklediklerini kaydetti.

'ADANA'DA YÜRÜTÜLEN SORUŞTURMA NE AŞAMADA?'

“Adana E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda çıkan ve iki çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan yangına ilişkin yürütülen soruşturma hangi aşamadadır?” diye soran Adıgüzel, yangının koğuş değiştirmek isteyen çocuk mahkûmlar tarafından, cezaevi koşulları nedeniyle çıkarıldığı şeklindeki iddialara değindi. Adıgüzel, “Bu iddialar çerçevesinde, düzenli olarak kurumları denetleme yükümlülüğü bulunan Adana Cezaevi İzleme Kurulu ve Adana İl İnsan Hakları Kurulu hangi aralıklarla kurumda incelemeler yapmıştır ve bu incelemelerde çocuklarla görüşmeler yapılmış mıdır?” ifadelerini kullandı.

Adıgüzel, Adana’daki yangına ilişkin soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

- Yangın, doğal afet gibi durumlara ilişkin bir afet planı bulunmakta mıdır? Yabancı uyruklu tutuklu/hükümlülerin de olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu tatbikatlar hangi dillerde yapılmaktadır? 

- Cezaevlerindeki çocukların güvenliğinden sorumlu cezaevi idaresine ilişkin adli ve idari soruşturma yürütülmekte midir?

- İddia edildiği üzere, çocukların yaşayabileceği travmanın göz ardı edilerek yangında yaralanan çocukların tekrardan aynı cezaevine gönderildiği doğru mudur?

'KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ Mİ?'

Soru önergesinde İzmir Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan darp iddialarına da yer veren Adıgüzel, “Geçtiğimiz aylarda, İzmir Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan çocukların “Kürtçe konuşmak yasak” denilerek ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldığına ilişkin avukatlar tarafından dile getirilen iddialara yönelik, çocuklara karşı disiplin soruşturmasının başlatıldığı doğru mudur?” diye sordu. Adıgüzel, ayrıca şu sorulara da yer verdi: 

- İzmir’de yaşanan olaya ilişkin kamera kayıtları incelenmiş midir? Cezaevi görevlilerine adli veya idari soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise soruşturma hangi aşamadadır? 

- Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Türkçe bilmeyen çocuklar, hapishane görevlileri ve akranları ile yaşadığı iletişim sorunu nasıl çözülmektedir? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

A Kadın Voleybol Milli Takımı'nın teknik kadrosu belli oldu

SONRAKİ HABER

Evrensel yazarı Çaralan'ın duruşması ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...