Felsefe dersleri kalktı 1594 öğretmen ihtiyaç fazlası oldu

Felsefe dersleri kalktı 1594 öğretmen ihtiyaç fazlası oldu

Müfredattan felsefe derslerini kaldıran Bakanlık 1594 felsefe öğretmenini 2023’e kadar ihtiyaç fazlası ilan etti.

Geçen hafta 1 milyon atama yapılmasını bekleyen olmasına rağmen, sadece 100 bin öğretmenin atanacağının ortaya çıkmasının ardından, 2023’e kadar ihtiyaç olmayan 20 öğretmenlik alanında atama yapılmayacağı belirlendi. 

Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'nın haberine göre, en çok ‘fazlalık’ felsefede. Metal ile giyim üretim teknolojisi, Japonca, Çince gibi alanlarda da ihtiyaç fazlası var.

Felsefede 1594 öğretmen şimdiden ihtiyaç fazlası duruma düşmüş bile. Bunu Giyim Üretim Teknoloji öğretmenleri takip ediyor. Bu alanda da 717 öğretmen fazlası var. Yine Metal Teknolojisi’nde 525, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanında ise 199 ihtiyaç dışında çalışan öğretmen olduğu görülüyor.

Uzmanlar, bu alanda eğitim alan ve gelecekte öğretmen olmak isteyenleri şimdiden “Devlet kapısında ve özellikle de öğretmenlikte iş bulamazsınız” diye uyarıyor. 20 alanda eğitim gören ya da mezun olanların özel sektöre yönelmesini öneriyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, 2020’li yıllara kadar öğretmen ihtiyacının 100 bin civarında olacağını söylemişti. Müsteşar Doç. Dr. Tekin, “Tablolar çok açık, öğretmen ihtiyacımız bu kadar. Biz mevcut mezun arkadaşlarımızdan, öğretmen adaylarından ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olacaklar arasından en uygunlarını sınavlarla aramıza dahil edeceğiz. Her yıl belli oranda, bütçeden bize ayrılan kadro oranında öğretmen istihdamına devam edeceğiz. Yeni bir durum yok ortada. Öğretmen istihdamına yönelik projeksiyonumuz bu” demişti. (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Şubat 2017 08:52
www.evrensel.net

10 yorum yapılmış

 1. felsefe öğretmeni 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Felsefe derslerine sadece felsefe hocaları girmeli ve basta neden felsefe kınıyorum YÖK her daim Felsefe Öğretmenlerine haksızlık yapıyorsunuz başka bölümler 60 ile atanırken bizler 85 ile atanamıyoruz nerde hak nerde hukuk

 2. felsefe öğretmeni 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Bu nasıl bir zihniyet Felsefe dersi kaldırılamaz

 3. ahmet çakır 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 1

  arkadaşlar bu tür haberler asılsız. felsefe dersleri kaldırılmadı. ders saati sayısı da azaltılmadı.. aynı... sadece 10 . sınıfta okutulan psikoloji 11 veya 12 de okutulacak / okutuluyor.. (bu birkaç yıldır böyle; yeni birşey değil)... imam hatiplerde de sadece felsefe değil diğer branş dersleri de halen okutuluyor. şundan haberiniz yok herhalde: ilahiyata sözelden gidiliyor (lys de- sözele alındı) bu alanda da psikoloji, sosyoloji, mantık soruları çözülecek ki ilahiyata gidilebilsin.., yani bu dersler imam hatiplerde de okutuluyor.. imam hatipler sözelcidir ağırlıklı olarak... sorun anadolu liselerinde ki idaecilerdedir; anadolu lisesi idarecileri çeşitli sebeplerle bizim dersleri seçmiyor, seçtirmiyorlar. hata onlarda... + bizim dersler (felsefe hariç) yıllardır seçmeli; yeni bir durum değil bu... gerçekçi olalım... bazı haberlere kulak asarak gerçeği bilmeden yorum yapmak felsefeciye yakışmaz...

 4. Felsefeci 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 7  /  Beğenmedim 0

  Felsefe sorgulayan insanları yetiştirir din de baş eğen toplumları yetiştirir bu topluma da böyle bir yola çoktan girdi itaat et Yoksa yersin dayağı, ıslam dinini doğru yaşıyor olsaydık bu kadar yolsuzluk olmazdı biz ıslami değil ıslami şekilendirmeye çalışanların dinini yaşıyoruz dinde felsefe de toplumsal sahadan hızla çekiliyor . Felsefe insana düşünmeyi öğretir düşünen insanda halini en iyi şekilde savunan adamdır. Bir yerde ne kadar geniş düşünen insan varsa orada o kadar elit korkusu vardır.

 5. akın mert 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 7  /  Beğenmedim 0

  bu millet size tokat atmasını da bilir.dünyadaki eğitim sıralamamızdan belli ne hale geldiğiniz.bi daha da size oy verirsem.

 6. Felsefeci 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  Hakan kardeşim seninki nasıl bir zihniyettir anlamakta zorluk çekiyorum zira ülkelerin eğitim politikları yalnızca belirli bir dönemde ülkedeki hâkim kılınmaya çalışılan yönelimler ölçüsünde belirlenemez. Üniversitelerin misyonu düzene adam yetirtirmek değil, donanımlı, bilgili, görgülü ve kültürlü nesiller yetiştirmektir bu bağlamda 'ihtiyaç fazlası bölüm' diye bir şey düşünülemez kesinlikle üniversitelerde. Kaldı ki yalnızca devlet kurumları değil, özel sektörün de donanımlı insanları istihdam etme ihtiyaçları düşünüldüğünde, 'birileri' için 'ihtiyaç fazlası' olarak aksettirilen bölümlerden mezun olan, bir başkası için büyük bir eksikliği giderecek bir ihtiyaç da olabilir.

 7. Sümeyye 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 7  /  Beğenmedim 1

  Başta felsefe öyle mi ? Sizin zaten bu bölümle alıp veremediğiniz bir bitmedi. Önce rehberliği kaldırdınız şimdi de komple kaldırıyorsunuz. Yıllarca Felsefe derslerine din kültürü öğretmenlerini soktunuz. Saçma sapan dersler işlettiniz. Boş ders dediniz, salladınız. Bizim size vatandaş olarak güvenmemizin gereği neydi? Haklarımızı canınız nasıl istiyorsa öylece çiğneyin diye mi? Her sene puanını en yükseğe koydunuz. Neden? Çünkü okuyup araştırmasın toplum aman ilerleriz sonra! Bu toplumda özgürlük diye bir şey hele ki özgür düşünce hiç yok arkadaşım. Bu da açık bir şekilde ispatı. Din kültürü dersinin saati de felsefe dersiyle aynı ama bakınız birinden kaç puanla ne kadar atama yapılıyor bir de diğerine bakın. Ben artık bu ülkedeki yetkili kişilerin hiçbirini desteklemiyorum da güvenmiyorum da. Ben toplumuna , çevresine , başkanına bağlı bir vatandaşım ama sizin bu yaptığınız benim emeklerimin karşılığı değil. Sizi vicdanınıza emanet ediyorum.

 8. HÜLYA HOCA 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 1

  Ben felsefe öğretmeniyim felsefe dersi falan kalkmadı yanlış bir haber 1998 den beri felsefe dersi haftada 2 saat 11. Sınıflara zorunludur.seçmeli felsefe dersi kalkmıştır bu da bu gün olan birşey değil.Fakat psikoloji , sosyoloji ve mantık dersleri zorunluluktan kalkmış olup seçmeli hale gelmiştir bu da yeni değil.Lütfen yeni birşey varsa yönetmelik maddesi ile yazarsanız çok sevinirim iyi akşamlar

 9. filozof 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 12  /  Beğenmedim 2

  felsefeyi kaldırdıktan sonra daha kolay koyun yetişiyor değil mi ?

 10. Hakan 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 6  /  Beğenmedim 3

  Mezun öğretmene göre alım değil ihtiyaca göre alım olmalı. YÖK'ün yaptığı en büyük yanlışda ihtiyaç olmadığı halde üniversitelere bölümler açmak. Bakanlık önce bunu düzeltmeli. Arz ne talep ne

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.