IŞİD mülteci çocukların içinde örgütleme çalışmaları yapıyor

IŞİD mülteci çocukların içinde örgütleme çalışmaları yapıyor

IŞİD mülteci çocukları örgütlemek için mülteci kamplarında çalışma yürütüyor. Mülteci kamplarındaki ağır koşullar da buna kolaylık sağlıyor.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Quilliam Foundation, yayımladığı raporunda, IŞİD'in saflarına sığınmacı çocukları çekmek için çalışmaları arttırdığını kaydetti.

Sputnik’te yer alan habere göre hazırlanan raporda IŞİD üyelerinin, çocuk ve gençlerle sohbette mülteci kamplarındaki ağır koşulları istismar ettiği ve yem olarak da para ve gıda teklif ettiği bildirildi. Yeni 'cihatçılar' sıradan militanlar olarak kullanılıyor veya diğer ülkelere saldırı gerçekleştirmek için gönderiliyor.

'ÖRGÜTLENME YÖNTEMLERİ ETKİLİ'

IŞİD'in özellikle Lübnan ve Ürdün'deki kamplarda aktif olduğu ifade ediliyor.

Raporu hazırlayanlardan Nikita Maliki, "IŞİD'in saflarına yeni militan örgütleme metotları son derece etkili, özellikle de yetim çocuklar söz konusu olduğunda. Örgütün tedrisatından geçen gençler, kelimenin tam anlamıyla radikal fikirleri saplantı haline getiriyor" dedi.

'KAÇAKÇILARA PARA VERİYORLAR'

IŞİD'in Avrupa'ya yasa dışı yollarla sığınmacı taşıyan kaçakçılarla yakın ilişkisi olduğunu kaydede rapor, örgütün saflarına kattığı gençleri farklı ülkelere sızdırmak için bu kaçakçılara para ödediğini de vurguluyor. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net