İsrail,  tepki çeken yerleşim yeri yasasını onayladı 

İsrail, tepki çeken yerleşim yeri yasasını onayladı 

İsrail Parlamentosunda Yahudi yerleşimcilere Filistinlilere ait tapulu topraklara yerleşim yeri kurma izini veren yasa 52'ye karşı 60 oyla geçti.

Sputnik’in haberine göre, İsrail parlamentosu, Yahudi yerleşimcilere Filistin topraklarında tapulu arazilere yerleşim yeri kurma izni veren tartışmalı yasa tasarısını onayladı.

52'ye karşı 60 oyla geçen yasa, Filistinli yetkililer tarafından 'toprak hırsızlığını meşrulaştırma' yasası olarak nitelendirildi.

Oylama sırasında İngiltere'deki temaslarından dönen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yasa hakkında ABD'yi bilgilendirdiğini ifade etti.

TAPULU ARAZİLERE EL KOYMAK YASALLAŞTI

Yeni yasa, İsrail'e Filistinlilerin tapulu arazilerine el koyma hakkı veriyor; yasa, tapulu arazilere bilinmeden inşa edilen yerleşimlerin yanı sıra, devletin izniyle inşa edilmiş olanları da kapsıyor.

Arazisine el konulan Filistinlilere ise maddi tazminat olarak para veya arsa verilecek.

Tasarının Parlamento'dan geçmesi sadece sembolik bir anlam taşıyor olabilir, çünkü yasa İsrail Yüksek Mahkemesi'nin özel mülkiyet kararlarıyla çelişiyor.

İsrail başsavcısı yasanın anayasaya aykırı olduğunu ve Yüksek Mahkeme'de yasayı savunmayacağını açıkladı.

FKÖ: YERLEŞİMLER BARIŞ ŞANSINI YOK EDİYOR

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), yaptığı açıklamada, "İsrail'in yerleşim girişimi, barışı ve iki devletli çözüm fırsatını baltalıyor" dedi. FKÖ, yasanın 'İsrail devletinin siyasi çözüme yönelik tüm çabaları yok etme isteğini' ortaya koyduğunu da ifade etti.

FKÖ, yasanın "hırsızlığın yasallaşması" anlamına geldiğini ve "İsrail hükümetinin bütün siyasi çözüm ihtimallerini ortadan kaldıracağını" gösterdiğini söyledi.

'KUTSAL DİYARIN TÜMÜ YAHUDİLERE AİTTİR'

Bilim ve Teknoloji Bakanı Ofir Kunis ise, Yahudilerin dini metinlerine dayanarak, Batı Şeria'yı da kapsayan İsrail topraklarının 'tümünün Yahudilere ait olduğunu' öne sürüp, yasağın meşruluğunu savundu.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ

Tartışmalı yasa, insan hakları örgütlerinin büyük tepkisini çekiyor. İsrailli B'Tselem kuruluşu, yayımladığı açıklamada yasayı kınadı: "Yasa, İsrail'in Filistinlileri kontrol etmek ve topraklarını çalmaktan vazgeçmeye niyeti olmadığını ispatlıyor."

İnsan Hakları İzleme Örgütü yasanın "İsrail'in uluslararası hukuku gözardı ettiğini" gösterdiğini, "Batı Şeria'daki fiili kalıcı işgali" derinleştirdiğini ve "Trump yönetiminin onları (İsrail hükümetini) Uluslararası Ceza Mahkemesi tetkikinden koruyamayacağını" söyledi.

TRUMP ETKİSİ

Koalisyon ortağı aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi milletvekili Bezalel Smotrich, tasarının yasalaşmasından sonra Amerikan halkına Donald Trump'ı seçtikleri için teşekkür ederek "muhtemelen o olmasaydı yasa tasarısının geçmeyeceğini" söyledi.

Donald Trump, Yahudi yerleşimlerine sıcak bakan bir yetkiliyi İsrail Büyükelçisi olarak atadı ve seçim kampanyası sırasında 'ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma' vaadinde bulundu. (DIŞ HABERLER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Şubat 2017 02:54
www.evrensel.net