Halkevleri’nden Varlık Fonu protestosu

Halkevleri’nden Varlık Fonu protestosu

Halkevleri üyeleri, Borsa İstanbul önünde düzenledikleri bir basın açıklamasıyla kamu varlıklarının Varlık Fonu’na devredilmesini protesto etti.

Halkevleri üyeleri, Borsa İstanbul önünde düzenledikleri bir basın açıklamasıyla THY, Ziraat Bankası, Halk Bank, PTT, Türk Telekom hisseleri, Eti Maden, TPAOŞ ve Borsa İstanbul’un da aralarında bulunduğu kamu varlıklarının Varlık Fonu’na devredilmesini protesto etti.

“Varlık Fonu’yla ülkenin geleceğini yok ettirmeyiz! / Yoksuldan al, Zengine ver, Varlık Fonu’na Hayır!” yazılı bir pankart açan Halkevleri üyeleri “Halktan çalarak istikrar olmaz”, “Cengiz’e verecek ülkemiz yok”, “Varlık Fonu kapatılsın” sloganlarını attı.

‘REFERANDUM ÖNCESİ YALANCI BİR İSTİKRAR GÖRÜNTÜSÜ İÇİN’

Borsa İstanbul önünde bir basın açıklaması yapan Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay, “Bu yasa kısa vadede yalancı bir ekonomik istikrar görüntüsü yaratıp referanduma kadarki süreçte günü kurtarmaktan başka bir işe yaramamaktadır” dedi.

Günay sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kurumların Varlık Fonu’na devredilmesi, referandumdan ‘evet’ çıkması halinde oluşacak yeni rejimde yoksul halkın cebinden çıkacak paranın tek bir kişinin iki dudağının arasında olacağının işaretidir. Halkın varlıkları, Varlık Fonu aracılığıyla zenginin cebine girecek.”

‘ENSAR’A, CENGİZ’E PEŞKEŞ ÇEKEBİLİRLER’

Faaliyetleri konusunda herhangi bir sınırlamaya, denetime ve vergiye tabi olmayan Varlık Fonu aracılığıyla istenirse Ensar Vakfı’na büyük araziler verilebileceğini ya da bütün mega projelerin Mehmet Cengiz’e verilebileceğini belirten Günay, fonu yönetecek olan kadroların da Yiğit Bulut gibi doğrudan Saray’a bağlı isimler olduğuna dikkat çekti.

“Süreklik Osmanlı’nın mirasından bahsedenler ülkeyi Osmanlı gibi Düyunu Umumiye’ye muhtaç ederlerse şaşırmayalım” diyen Günay, halka bu haksızlığı anlatacaklarını ve halkın cebine gözünü dikenlerden referandum günü “Hayır”larla hesap soracaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net