Alman Sosyal Demokrat Parti Martin Schulz ile sıçradı

Alman Sosyal Demokrat Parti Martin Schulz ile sıçradı

Ocak ayı sonunda eski AP Başkanı Martin Schulz’u aday olarak gösteren Alman Sosyal Demokrat Parti ilk kez Merkel’in partisini geride bıraktı.

INSA araştırma şirketi tarafından yayınlanan son ankete göre, Avrupa Parlamentosu (AP) eski Başkanı Martin Schulz’un adaylığı SPD’nin oylarında 2000’li yıllardan bu yana ilk kez ciddi bir sıçramayı da beraberinde getirdi.

Ankete göre, Alman seçmenlerin yüzde 31’i genel seçimlerde SPD’ye oy vereceğini beyan ederken, bu partiyi birinci konuma yükseltti. Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve kardeş partisi CSU’nun oyları ise yüzde 30’a geriledi.

Ankete göre SPD’nin oyları geçtiğimiz haftaya oranla 5, iki hafta öncesine oranla ise 10 puan artış gösterdi. CDU/CSU oylarında ise 2,5 puan gerileme yaşandı.

INSA anketine göre Almanya İçin Alternatif (AfD) adlı göçmen ve Avrupa Birliği karşıtı partinin oyları 1 puan gerileyerek yüzde 12 oldu. Sol muhalefetin temsilcisi Die Linke ise yüzde 10’la dördüncü parti olacak.

Ankette Yeşiller’in yüzde 7, Liberal Demokrat Parti’nin (FDP) ise yüzde 6 oyla Federal Meclis’e girecek diğer partiler olduğu sonucu çıkıyor.

2013 yılındaki son seçimlerdeki oy oranları ise şöyleydi: CDU/CSU yüzde 41,5, SPD yüzde 25,7, Die Linke yüzde 8,6, Yeşiller yüzde 8,4.

FDP yüzde 4,8 oyla ilk kez meclis dışında kalırken, AfD ise yüzde 4,7 oyla ilk kez girdiği seçimlerde yüzde 5 barajını aşmayı başaramamıştı. (DİHABER)

www.evrensel.net