Vank’ın Çocukları galası Beyoğlu sinemasında

Vank’ın Çocukları galası Beyoğlu sinemasında

Yönetmen Nezahat Gündoğan’ın son belgeseli 'Vank’ın Çocukları'nın galası 9 Şubat’ta İstanbul Beyoğlu Sineması’nda yapılacak.

 Dersim Tertelesi (kırımı) hakkında çektiği İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları ve Hay Way Zaman belgesel filmleriyle tanınan Nezahat Gündoğan, bu kez 1915 Ermeni soykırımında sağ kalan Dersimli Ermenilerin 1937-38 Dersim Tertelesi’nde ve sonrasında yaşadıklarını anlatıyor.  ‘Vank’ın Çocukları’ belgeselinin galası 9 Şubat’ta İstanbul Beyoğlu Sineması’nda yapılacak.  

9. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Aziz Garabed Manastırı, 1915’den sonra Dersim’de yıkılmamış ve ibadet yapılabilen tek Hristiyan inanç mekânıdır.1937 yılında bombalanır ve keşişi gözaltına alınır. 1938 yılında ise tamamen yıkılır ve keşiş köyde yaşayan Ermeni ve Alevilerle birlikte öldürülür.

‘Vank’ın Çocukları’ belgesel film ekibi, 75 yıl sonra, Dersim Tertelesi’nden sağ kalan fakat köklerinden koparılan bu Ermeni topluluğu bulmak için Konya, Bolu, İstanbul, İzmir, Dersim’de iz sürerek görüşmeler yaptı ve öykülerini kayıt altına aldı. Belgesel, Dersimli Ermenilerin Müslümanlaştırılan, Alevileşen çocukları ve torunlarının travmatik yaşamlarını, parçalanmış belleklerini, köklerini arama sürecini ve Dersim’e yolculuğunu anlatıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net