Temiz bir dünyayı savunmaya devam!

Temiz bir dünyayı savunmaya devam!

Nükleer Karşıtı Platform sözcülerinden Dr. Ful Uğurhan, referandumda 'Nükleer santraller olmasın, temiz bir dünya olsun diye ‘hayır’ diyeceğiz' dedi.

Mersin Nükleer Santrali’ne karşı direnen Nükleer Karşıtı Platform sözcülerinden Dr. Ful Uğurhan, referandumda ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı. Uğurhan, referandumda ‘hayır’ demenin Akkuyu’da nükleer santral yapılmasına karşı çıkmakla eş değer olduğunu dile getirdi. 

‘TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN HAYIR’

Kendilerinin insanların bugününü ve geleceğini tehlike altına atacak bir proje olduğu için nükleer santralin yapılmasını istemediklerini ve Mersin halkının da yüzde 80 oranında santrali istemediğini anımsatan Uğurhan, dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesine karşı neden bu kadar ısrarcı olunduğuna anlam veremediklerini söyledi. 

Akkuyu Nükleer Santrali’nin belki 10 yıl sonra biteceğini kaydeden Uğurhan “Bırakın kaza olmasını taşıma sırasında etrafa yayılacak olan atıkları, çok pahalı bir elektrik enerji üretimi ve halka da pahalıya mal olacak olan bir enerji tüketimi ortaya çıkaracak. Bundan daha önemlisi tabi ki ortaya saçılacak olan nükleer zehir, hastalıklar ve yok olacak olan bir doğa. Bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz. Ancak mevcut iktidarın böyle bir niyetinin olmadığını ve bunu da referanduma sunduğu anayasa değişiklik paketi ile daha da ileriye taşımayı planladığını görüyoruz. Bunun için referandumda çevrecilerin hatta tüm kesimlerin ‘hayır’ demesi gerektiğini belirtiyoruz. Kazanmak için son şansımızın ‘hayır’ kampanyasını büyütmek olduğunu görmeliyiz. Temiz bir dünya için ‘hayır’ demeliyiz” diye konuştu. (DİHABER)

www.evrensel.net