Aileler, kendilerini hedef gösteren sanığa tepki gösterdi

Aileler, kendilerini hedef gösteren sanığa tepki gösterdi

10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin davanın ikinci duruşması sonrası aileler basın açıklamasıyla kendilerini tehdit eden sanıklara tepki gösterdi.

Ankara Katliamı davasının 2. duruşması gerilimli başladı. Duruşma sırasında kendilerini ve avukatlarını hedef gösteren Sanık Abdülmubtalip Demir’e aileler duruşma sonrası düzenlediği basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Aileler ve kurum temsilcileri duruşma sonrası Ankara Adliyesi’nin girişinde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Duruşmanın seyrine ilişkin yapılan açıklamalarda yarın müşteki ifadelerinin başlayacağına dikkat çekildi.

İlk açıklamayı 10 Ekim-Der Başkanı Av. Mehtap Sakinci Coşgun yaptı. Tutuksuz sanıklardan Esin Altıntuğ’un tutuklanmasının kendileri için önemli olduğunu ifade eden Coşgun, Altıntuğ’un 10 Ekim Katliamı’nın önemli isimlerinden olduğunu düşündüklerini söyledi.

‘IŞİD’LİLER BİR KEZ DAHA KENDİLERİNİ ORTAYA KOYDU’

İlkokul mezunu sanıkların ellerinde inci gibi yazılmış metinlerle savunma yaptığına dikkat çeken Coşgun, buna karşın sabırla duruşmayı izlediklerini dile getirdi. Duruşmayı takip eden ailelere “Adalet mücadelesinin yarın doğrudan aktörleri olacaksınız” diyen Av. Coşgun, Sanık Abdülmubtalip Demir’in müştekilere dönük “Siz susturmazsanız, ben susturacağım” tehdidini hatırlatarak “Bütün mensuplarıyla 10 Ekim’i tasarlayan IŞİD’liler bugün bir defa daha kendilerini ortaya koydu. Ne kadar haklıydık adalet mücadelesi sürdürmekte. Yarın, katliamda bedel ödeyenler olarak dilimiz döndüğünce, yüreğimiz yettiğince derdimizi anlatacağız” dedi.

‘MİT TIRLARI NEDENİYLE TUTUKLANAN SAVCILARIN DOSYASINA BAKIN’

Daha sonra duruşmayı takip eden CHP Milletvekili Mahmut Tanal söz aldı. Duruşmanın ilk bölümünde tutuklanan sanık Esin Altıntuğ’a ilişkin konuşan Tanal, “Her türlü kılık değiştirerek pişkin vaziyette duruşmaya geldi” değerlendirmesinde bulundu.

AKP’nin IŞİD’e ilişkin geçmiş açıklamalarını da hatırlatan Tanal, IŞİD’in her yerde örgütlenmesinin de ‘Öfkeli çocuklar’ açıklamalarından kaynaklandığını söyledi. IŞİD’liler hakkındaki takipsizlik kararlarına da değinen Tanal, IŞİD’in inine girilebilmesi için MİT TIR’ları soruşturmasını başlattığı için tutuklanan 4 savcının hazırladığı dosyalara bakılması gerektiğini söyledi.

‘TÜM SORUMLULARIN YARGILANMASINI SAĞLAYACAĞIZ’

Son olarak söz alan duruşmanın avukatlarından Sevinç Hocaoğulları katliam sanıklarının avukatların sorularına yanıt vermemesiyle ilgili “Sanık ifadeleri tamamlandı.Bugün aslında ne kadar sorularımıza cevap vermeseler de 10 Ekim Katliamı’ndan bugüne söylediğimiz gerçekler ortaya çıktı” dedi.

IŞİD’lilerin ve katliam sanıklarının Antep’te rahatlıkla dolaşabilmelerine de tepki gösteren Hocaoğulları, “Suriye'ye gidip geri gelip katliamı gerçekleştirmeye fırsat buldular. Biz bu soruları yarın ailelerimizle birlikte sormaya devam edeceğiz. IŞİD örgütlenmesi devletin bilgisi dahilinde oldu. Ellerini kollarını sallayarak Ankara'ya kadar geldiler. Katliamın gerçekleşmesine göz yuman herkesin yargılanmasını sağlayacağız. Ailelerimiz, yaralılarımız adalet talebini dile getirecek” ifadelerini kullandı. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Şubat 2017 18:28
www.evrensel.net