Rusya, Türkiye ve İran'ın Astana görüşmeleri başladı

Rusya, Türkiye ve İran'ın Astana görüşmeleri başladı

Suriye görüşmelerinin yürütüldüğü Astana'da Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan üçlü mekanizmanın ilk teknik toplantısı gerçekleşiyor.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Suriye'deki ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü mekanizmanın ilk teknik toplantısı gerçekleşiyor.

Sputnik'e konuşan bir kaynak, Rusya, Türkiye ve İran'ın yanı sıra BM ve Ürdün'den uzmanların da katıldığı toplantının TSİ 07.00'de başladığını belirtti.

Kaynağın verdiği bilgiye göre, toplantıya katılan taraflar Suriye'deki ateşkesin korunmasının ve ihlallerin kontrol altına alınmasının yollarını konuşacak.

Toplantıda, insani konularda işbirliği dahil olmak üzere Suriyeli taraflar arasındaki güvenin nasıl artırılabileceği de tartışılacak.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın basın servisinden yapılan açıklamaya göre, toplantının sonuçları TSİ 14.30'da düzenlenecek basın toplantısında duyurulacak.

Suriye'de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü bir mekanizma, Astana'da 23-24 Ocak'ta düzenlenen görüşmelerin sonucunda kurulmuştu.

Astana'da Rusya, Türkiye ve İran'ın garantörlüğünde gerçekleşen bu görüşmelerde Suriyeli hükümet yetkilileri ve silahlı muhaliflerin temsilcileri ilk kez aynı çatı altında bir araya gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Şubat 2017 11:08
www.evrensel.net