Senkromeç işçisi: On ay çocuğumu okula parasız gönderdim

Senkromeç işçisi: On ay çocuğumu okula parasız gönderdim

İzmir Çiğli’de ücretlerini alamayan Senkromeç işçilerinin direnişi sürüyor. Fabrikadan bir işçi ‘On ay boyunca çocuğumu okula parasız gönderdim’ dedi.

Sevim GÜNGÖR
Deniz TÜREOĞLU
İzmir

İzmir’in Çiğli ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan ve Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Senkromeç’te işçilerin grevi devam ediyor. Fabrikada çalıştıkları on ay ücret alamadıklarını söyleyen bir işçi, “On ay boyunca çocuğumu okula parasız gönderdim, para veremedim” dedi.

Sekiz yıldır Senkromeç’te çalıştığını belirten Çağlar Sezer, “İçeride dokuz maaş alacağımız var. Eve götüreceğimiz bir ekmeğin bile hesabı yapılıyor burada. Ahlak kurallarına kanunlara göre yaptıklarının hiçbir hükmü yok. Aylardır emek veriyoruz, ücretimizi alamıyoruz, gördüğümüz muamele bu. Daha önce Binali Yıldırım gelmişti, burada ne halde olduğumuzu biliyor, devletten de destek bekliyoruz. Çalışma Bakanlığına, İŞKUR’a gerekli dilekçeleri verdik. Hakkımızı alana kadar buradayız, direneceğiz” dedi.

On iki yıldır burada işçilik yaptığını dile getiren Mehmet Kılıçkaya de şunları söyledi: “Bu üç dört yıl çok sıkıntı yaşadık. Gelen para tüm işçilere dağıtılacak dediler, beyaz  yakalıya bakıyoruz burada beş bin on bin lira maaş alıyor, bizim maaşımız zaten üç kuruş onu da vermiyorlar. Ben şimdi çıktım ama işsizlikten ücreti alıyorum, ama seksen kadar arkadaşım yararlanamıyor.”

Nurullah Ertargın da “On ay ücret alamadık doğru düzgün. Gittik hamallık yaptık evimizi bir şekilde döndürmeye çalıştık, çoluğumuz çocuğumuz var” dedi. İki tane çocuğu olduğunu söyleyen Ertargın, “İkisini de okutmaya çalışıyorum, evim kira, eşim gündelik temizliğe gidiyor. İnanın çocuklar okula giderken bir tost parası veremez hale geldik. On ay boyunca parasız gönderdim çocuklarımı okula. Anlatırken bile içim çok kötü oluyor. Son olarak işçilere söylemek istediğim; birlik olmadan hiçbir şey olmaz” diye konuştu.

Birleşik Metal İş İzmir Şubesi Mali Sekreteri Cengiz Koral da “Biz gereken her şeyi yapacağız, çünkü asgari ücretle kölelik yaptırıyorlar insanlara. Hükümetin kendisi açlık sınırını belirliyor iki bin lira diyorlar ama bin dört yüz lira asgari ücret veriyorlar insanlara. Açlıkla terbiye ediyorlar açıkçası. Karnı doysun diyor, beni sorgulamasın diyor,  sistem böyle devam ediyor. Ama biz sonuna kadar direneceğiz” dedi.

SENKROMEÇ’TE NE OLDU?

10 aydır işçilerin düzenli olarak ücret alamadığı fabrikada ilk olarak 19 Ocak günü 33 işçi ekonomik sorunlar ileri sürelerek işten çıkarılmıştı. Bunun üzerine, içerideki işçiler, hem atılan işçilerin geri alınması hem de maaşların ödenmesi talebiyle iş durdurmuştu. İş durdurmaya karşılık olarak ise patron 80’e yakın işçiyi daha tazminatsız bir şekilde işten çıkardı.

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Şubat 2017 15:05
www.evrensel.net
ETİKETLER Senkromeç

3 yorum yapılmış

 1. yusuf 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Senkromeç mağdurları fabrika önünde süren direnişte sendikaya güvenen arkadaşların kendileri gibi ihanete uğrayacağından endişeliler.

 2. senkromeç işçisi 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Merhaba
  Bizi işten atan, çevresinin katkıları ve önerileriyle patron, bunu biliyoruz ancak bu fabrikanın toplu sözleşmesi ayaklar altına alınmışken, bu duruma tepkisiz kalan da, işten çıkarmalara sessiz kalan da, Bmiş izmir şube başkanı ve ekibidir. Kişilerle kurumları ayırıyoruz. Birleşik Metal iş sendikasının akıl hocaları bu isimlerin üzerine gitmelidir ve arkasında durmamalıdır. İddialarımız ispatlıdır. İftira ya da -muş -miş değildir.

 3. senkromeç işçisi 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Aslında geçen sene olana Fabrikada kalan arkadaşlar hem işten atılıp iş bulamama korkusundan hem fabrikayı kalkındırmak adına ücretsiz de olsa mesai yaptılar. İşveren arada çok küçük miktarda ödeme yapıyordu. Buna rağmen işçiler iyi niyet gösterip çalışıyor fabrikayı iflastan kurtarmak için çabalıyorlardı. Fakat bütün bunlar olurken olaylara en başta müdahale etmesi gereken sendika ortalıkta yoktu. Ne maaş ödenmezken, ne de işçiler işten atılırken, ne de komik bir rakkamla işçileri çalıştırlırken sendika müdahaleyi bırakın hal hatır bile sormadı. Halbuki işçinin haklarını koruması için sendika var. Bu bmis resmen işçileri kaderlerine terketti, hatta işverenin işçilere uyguladığı zulmünü kılını kıpırdatmadan film izler gibi izledi. Şimdilerde ise sendika işverene gelecek sicil affı ve kresi kokusunu almış ki yeniden işletmeye dönmüş.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.