Antalya ‘hayır’ çalışmalarına başladı

Antalya ‘hayır’ çalışmalarına başladı

Antalya’da, ‘Başkanlık-Diktatörlük Yasasına Karşı Mücadeleye’ diyerek bir araya gelen Geleceğimiz İçin Hayır Platformu çalışmalara başladı.

Antalya’da, Geleceğimiz İçin Hayır Platformu bileşenleri “Başkanlık-Diktatörlük yasasına Karşı Mücadeleye” şiarıyla Konyaaltı Cem Evi Korkmaz Tedik Salonu’nda buluştu. ‘Hayır’ çalışmalarının başlatıldığı toplantıya akademisyenler, şairler ve yazarlar da katıldı.

Yapılan açıklamada “80 milyonun iradesi, ülkemizin geleceği tek bir kişiye verilemez” denildi. Platform bileşenleri adına bildiriyi Akdeniz Üniversitesinden ihraç edilen Barış Bildirisi İmzacısı Yrd. Doç. Dr. Hafize Öztürk Türkmen okudu. Türkmen “14 yıllık AKP iktidarı döneminde baskı, zulüm, hırsızlık, yolsuzluk, anti-demokratik uygulamalar altında yaşıyoruz. Bu yıllar boyunca AKP, mecliste sağladığı çoğunlukla pervasızca bu ülkeyi yönetti. İstediği bütün kanunları çıkardı. Meclis çoğunluğuna dayanarak emperyalizm işbirlikçisi, neoliberal-gerici tüm suçları için istediği her adımı atabildi. Ülkemiz bugün AKP iktidarının yarattığı kötülüklerin ve suçların sonuçlarını yaşıyor” dedi.

‘YAŞANACAK BİR ÜLKE İÇİN DİKTATÖRLÜĞE HAYIR DİYORUZ’

Açıklamanın devamında “80 milyonun iradesi, ülkemizin geleceği tek bir kişiye verilemez. Ülkemizin ihtiyacı olan şey özgürlük ve demokrasidir. Ülkemizin 14 yıldır yaşadığı bütün kötülüklerin ve olumsuzlukların temeli, demokrasiden yoksun oluşumuzdur Önümüzde iki seçenek var. Ya gerici faşist diktatörlüğün tam anlamıyla hayata geçirildiği kirli savaş ve kaos içinde bir ülkede yaşıyor hale geleceğiz ya da buna engel olacak laik-demokratik-eşitlik ve kardeşlik içindeki bir ülkenin adımlarını atacağız. Yaşanacak bir ülke için diktatörlüğe hayır diyoruz” denildi.

Toplantıda slayt gösterimi sonrası Şair Şükrü Erbaş, Yazar Hasan Kıyafet, sosyal medya paylaşımları nedeniyle görevden ihraç edilen Eğitim Sen Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Taşkın, görevden ihraç edilen BES üyesi bir maliye emekçisi ile Sanatçı Hakan Yeşilyurt, neden Hayır diyecekleri anlattılar. Sanatçı Hakan Yeşilyurt ‘Eftelya’ adlı şarkısının sözlerini “Ver elini ver bana Hayıra, Uzansın elin Hayıra” şeklinde değiştirerek, salonda bulunanlarla birlikte söyledi.

‘ÖLÜMLERE VE ÖLDÜRÜLMEYE HAYIR’

Şair Şükrü Erbaş konuşmasında, referandumda ‘hayır’ diyerek nelere hayır diyeceklerini sıraladı. Erbaş “Bu iktidarın oluşturduğu karabasana hayır diyoruz. Cehalete hayır diyoruz. Kabalığa hayır diyoruz. Küstahlığa hayır diyoruz. İkiyüzlülüğe hayır diyoruz. Sığlığa hayır diyoruz. Saldırganlığa hayır diyoruz. Düzeysizliğe hayır diyoruz. Saygısızlığa hayır diyoruz. Hoyratlığa hayır, küçümsemeye hayır, ukalalığa hayır, kabadayılığa hayır, sevgisizliğe hayır, haysiyetsizliğe hayır, ölüme ve öldürülmeye hayır diyoruz” dedi.

‘HALKIN SAĞLIK HAKKI İÇİN HAYIR’

Şükrü Erbaş’ın konuşmasının ardından “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imzacı olan ve ihraç edilen Barış Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Hafize Öztürk Türkmen konuştu. “İşimize geri dönmek, bilimsel araştırmalarımıza devam etmek ve öğrencilerimize kavuşmak için hayır diyoruz. Ben kendi adıma iyi hekimlik değerleriyle, halkın sağlık hakkının yeterince hayata geçirilmesini istiyorum ve bunun için hayır diyorum. Ben bir kadın olarak hayır diyorum. Yaşamı her anlamda yeniden üreten bir kadın olarak diyorum” diyen Hafize Öztürk Türkmen, “Ben inanıyorum ki bu kadim topraklarda yaşayan insanlarımız geleceğine sahip çıkacak ve hayır diyecektir” ifadelerinde bulundu.

Salonda toplantıya katılan yaklaşık 300 kişi, bildiri okunurken ayağa kalkarak ‘Hayır’ yazan dövizler açtılar. (Antalya/EVRENSEL)

www.evrensel.net