Maltepeliler denize sahip çıkıyor

Maltepeliler denize sahip çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Maltepe sahilinde denizi hafriyatla doldurarak yarattığı çevre katliamı, Maltepe halkı tarafından protesto edildi. Maltepe Çevre ve Yaşam Platformu, sahil şeridinin 3.5 km enine 400 metre denize doğru doldurulmasına karşı yürüyüş yaptı. Maltepe Meydanında “Kıyılar halkındır, kapatılamaz&r

Ertan Kabadayı / Çağrı Sarı

ZENGİN: DEPREM ANINDA TOPLU ÖLÜME YOL AÇAR

Belediye Başkanı Zengin yaptığı konuşmada, “İBB gerekli ve halkın yararına olan yerlerde proje yapmıyor. Bizler İBB’ye Maltepe için yapılması elzem olan birçok proje götürdük ve onlara yer gösterdik fakat onlar bu projeleri kabul etmediler. Çünkü o projelerde rant yoktu, halkın çıkarı vardı. Anadolu fay hattı Adalar’dan geçiyor ve deprem de yaklaşıyor, bu proje bir deprem anında halkı toplu ölüme götürür. Buraları doldurarak ve birilerine rant sağlayarak halkın denizle buluşmasını engelliyorlar, hukuksal ve demokratik mücadelemiz devam edecektir” dedi.

KIYILARI HALKA KAPATTILAR

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin’in ardından ortak basın açıklamasını konuşan Ali Kemal İpek, kamunun kullanımına açık olması gereken Maltepe kıyılarının hukuka ve şehircilik ilkelerine aykırı olarak devam inşaat faaliyetleri ile tel örgülerle çevrildiğini ve halka kapatıldığını söyledi. İBB Fen İşleri Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından 17 Kasım 2011 tarihinde ihale edilen Maltepe Sahil Düzenlemesi 1. Etap Anroşman İnşaatı’nın plansız olarak ilçe belediyesinin ve bölge halkının tüm itirazlarına rağmen hızla devam ettiğini söyleyen İpek, “İlçe belediyesi tarafından 11 Nisan 2012 tarihinde, Cengiz İnşaat ve Akm Yapı ortaklığı tarafından taş, mıcır ve hafriyat malzemeleriyle denize doğru yapılan izinsiz dolgu ile ilgili tutanak tutulmuş ancak bu, yasa dışı yapılan çalışmaları durdurmaya yetmemiştir” dedi.

‘YAŞAMI SAVUNMAK İÇİN SES ÇIKARTALIM’

İpek “Herkesi doğal ve çevresel değerleri korumak ve yapılan yanlışlara karşı çıkmak için duyarlı olmaya, yaşam haklarını savunmaya, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için sorumlu davranmaya davet ediyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net