11 Haziran 2012 11:56

Mısırlı Ahmet: Darbukaya iade-i itibar

GALATA Ritimhanesi, Mısırlı Ahmet 5. Uluslararası Ritim ve Sanat Kampı’na hazırlanıyor.  Bu sene kamp 7-21 Temmuz tarihleri arasında Edremit Güre’de yapılacak. Her yıl kapsamı ve içeriği genişleyen ve gelenekselleşen kamp, dört yıldır alanında tanınmış müzisyenleri ve sanatçıları da bir araya getiriyor. Ayrıca bu seneki kampta

Mısırlı Ahmet: Darbukaya iade-i itibar

Paylaş

DARBUKANIN İTİBARI YOKTU...

Bu kapsamda Mısırlı Ahmet’in katılımıyla Galata Ritimhanesi’nde ritim ve sanat kampının tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte Mısırlı Ahmet, lokantalarda bulaşık yıkarken başladığı darbuka sevdasının kendisini çöllere sürükleyiş hikayesini anlattı. Darbuka çalmaya başladığı ilk yıllarda darbukanın halk arasında ve grup içinde hiçbir itibarı olmadığını söyleyen Mısırlı Ahmet, sevdiği kadınlara uzun zaman ben darbuka çalıyorum diyemediğini aktarıyor. Mısırlı Ahmet çok geçmeden darbukanın merkezi Mısır’a gider. Arap ve Türk tekniği üzerine uzun yıllar çalışan Mısırlı Ahmet, darbukanın başkentinde Ahmedi Türki diye tanınmaya başlar.

YURDA DÖNMEDEN İSMİM DUYULMUŞ

Kendisi yurda dönmeden 1995 yılında müzik dünyasında adı anılmaya başlar. Mısır’da sahneyi bırakan Mısırlı Ahmet, Sezen Aksu’nun teklifini kırmaz ve sahneye çıkar. İlk geldiği yıllarda çalış tekniğini darbukacılar öğrenmek ister. Mısırlı Ahmet bu konu hakkında şunları söylüyor: “Ben gelmeden önce böyle çalmak mümkün değil diye konuşuyorlardı. Yurda döndükten sonra, darbukacılar başıma toplandı ve hepsine çalma tekniklerini öğrettim.”  Mısırlı Ahmet öğrettiği teknikten sonra 2000 yılında peş peşe darbuka albümlerinin çıktığını hatırlatıyor.

RİTİMHANE FİKRİ ÇÖLDE ÇIKTI

Sonra müziğinin zirvesindeyken, tekrar Mısır’a gider. Çölde, dünyayla irtibatını keser ve birçok soundu orada çıkarır. Mısırlı Ahmet Galata Ritimhanesini kurma fikrinin çölde çıktığını söylüyor. “Ölümlü olduğumu düşündüm ve bildiklerimin benimle birlikte toprağa gitmesini istemedim” diyerek açıklıyor Mısırlı Ahmet ritimhane fikrini. Mısırlı Ahmet beş yıldır Uluslararası Ritim ve Sanat Kampı düzenlediklerini ama hiçbir şirketin ve Kültür Bakanlığının kendilerine destek olmadığını söylüyor. Etkinlik Mısırlı Ahmet’in Galata Ritimhanesi’ndeki öğrencileriyle yaptığı ritim performansıyla sona erdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kamyon kasasında Cuma namazına

SONRAKİ HABER

İzmir’de 16 yılda 578 maden için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa