Rusya, cihatçılarla Şam’ı  buluşturmak istiyor

Rusya, cihatçılarla Şam’ı buluşturmak istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam ile Suriyeli cihatçıların buluşmasını istediklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Şam yönetimiyle Suriyeli silahlı muhaliflerin doğrudan temasa geçmesini umduğunu söyledi. Cihatçılarla Suriye Hükümeti temsilcileri Kazakistan’ın başkenti Astana’da aynı masa etrafında biraraya gelmiş ama doğrudan iletişim kurmamıştı. 

Avusturyalı Profile gazetesine konuşan Lavrov ayrıca, 20 Şubat’a ertelenen Cenevre görüşmelerinin geniş ve kapsamlı formatta düzelenmesi gerektiğini ifade ederek, “Cenevre sürecini teşvik etmek için net adımlar atıyoruz. Nitekim Astana’daki görüşmeler de buna ivme kazandırdı” dedi.

TRUMP’TAN BİR TEK RUSYA UMUTLU

ABD-Rusya ilişkilerini de değerlendiren Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Moskova ile diyalog kurmaya yönelik ifadelerini olumlu bularak, “Rusya ile normal bir diyalog kurulması gerektiği yönündeki ifadeler, ikili ilişkilerin olumlu gelişimi açısından umut vaat ediyor”diye konuştu. Lavrov, ABD ile Rusya’nın ticaret, yatırım ve teknoloji alanında henüz üzerinde durulmamış ve ortak fayda sağlayacak bir işbirliği potansiyeli olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Obama yönetiminin getirdiği yaptırımlara rağmen, ABD’li şirketlerin büyük bölümünün Rusya pazarından çekilmek istememesi önemli” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net