Mülteci sorununun bitmesi için savaştan vazgeçilmeli

Mülteci sorununun bitmesi için savaştan vazgeçilmeli

Ege’de 8 ayda 22 mülteci yaşamını kaybetti. İHD, bu sorunun çözülmesi için savaş politikalarından vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

İHD verilerine göre, sadece Ege Bölgesi’nde son 8 ayda 1’i bebek 5’i çocuk 22 kişi yaşamını yitirdi. İHD İzmir Şube Mülteci Komisyonu üyesi Deniz Bayrak, mülteci sorununun ortadan kalkması için iktidarların savaş politikalarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. 

5 BİN 938 MÜLTECİNİN GEÇİŞİ ENGELLENDİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, 2016 yılı Haziran ayından bu yana Ege Denizi üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerle ilgili bir rapor hazırladı. Raporda yer alan verilere göre, mültecilerin önemli geçiş noktalarından biri olan Ege Bölgesi’nde 8 ayda 5 bin 938 mültecinin Avrupa’ya geçişi engellendi. 1’i bebek 5’i çocuk 22 kişi de Ege Denizinden sınırı geçmek isterken yaşamını yitirdi. 

YARDIM ETMEKLE ÇÖZÜLMEZ

İHD İzmir Şube Mülteci Komisyonu üyesi Deniz Bayrak, Türkiye coğrafyasının konum açısından mültecilerin yoğun olarak geldiği bir bölge olduğunu belirterek, Ege kentlerinin geçiş bölgesi olduğunu söyledi. Bayrak, “Her gün yüzlerce insan yeni bir yaşam kurabilmek umuduyla ülkemize veya başka ülkelere geçmeye çalışıyor. Devletlerin mülteci politikası yüzünden de her gün ölüm haberleri alıyoruz. İnsanlar kaçtıkları savaş ortamından çıkıp bambaşka zorluklarla karşılaşıyorlar. En temel hakları olan beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar” diye konuştu.Böylesi bir ortamda mültecilerin medyanın ırkçı yayın politikaları nedeniyle saldırı tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Bayrak, “Mülteci sorununun ortadan kalkması için siyasi iktidarların savaş politikalarından vazgeçmesi gerekiyor. Mültecilere sadece yardım edilmesi bu sorunu ortadan kaldırmaz. Mülteciler gibi bir sorunu var eden nedenleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu da barışın sağlanması ile mümkün olabilir” dedi. 

MÜLTECİLERE KARŞI YENİ BİR SAVAŞ AÇILDI

Dünyanın en varsıl ülkelerin canından başka bir şeyi kalmamış insanlara karşı yeni bir savaş açtığını kaydeden Halkların Köprüsü Derneği İzmir Yöneticisi Yıldırım Şahin ise, ABD’nin Suriye, Somali, Libya, Yemen, İran ve Irak’tan mülteci kabul etmeyeceğini ilan etmesinin, insan haklarına saldırıda yeni bir aşamaya geçildiğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Dünyada süper güç olarak tanımlanan ülkelerin başında gelen ABD, Rusya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin mülteci sorununa duyarlı yaklaşması gerektiğini dile getiren Şahin, Akdeniz ve Ege’de bu kadar fazla mültecinin can vermesinde bu ülkelerin sorumlu olduğunu kaydetti. (İzmir/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER mülteciİHD