Haziran Hareketi, Adana'da 'Hayır' forumu düzenledi

Haziran Hareketi, Adana'da 'Hayır' forumu düzenledi

Adana'da Haziran Hareketi 'Neden Hayır?', 'Nasıl bir Mücadele?' sorularının yanıtını aradıkları bir forum gerçekleştirdi.

Adana'da Birleşik Haziran Hareketi "Neden Hayır?" ve "Nasıl bir Mücadele?" sorularının yanıtlarının arandığı bir forum gerçekleştirdi. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde gerçekleşen foruma çok sayıda demokratik kitle örgütü üyesi ve yurttaş katıldı. Açılış konuşmasını Haziran Hreketi adına yapan Sercan Şahin, "Defalarca denediniz, olmadı yenildiniz" diyenlere rağmen yine, yeniden, yeni bir başlangıç için, memleket için, çocukların geleceği için, hayır için ne yapmalıyı, nasıl yapmalıyı konuşmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Haziran Hareketi olarak din adına yürütülen politikaların halkın tüm yaşamını nasıl tarumar ettiğini, sarayın saltanatı uğruna 7 Haziran'dan sonra bombalanan kentleri, Suriye'de yürütülen savaş politikasına gençlerin nasıl feda edildiğini anlatacaklarını ifade eden Şahin, patlamalarla halkın teslim alınmak istendiğini dile getirdi.

'KUTUPLAŞTIRMA POLİTİKALARI BOŞA ÇIKARILMALI'

Forumda katılımcılar sıra ile söz alarak konuştu. Grevlerin yasaklandığı, hayır diyenlerin göz altına alındığı, eşit olmayan bir OHAL sürecinde referanduma gidildiğinin vurgulandığı konuşmalarda, hükümetin referandumda başvuracağı kutuplaşma politikalarını boşa çıkaracak şekilde bir çalışma yürütülmesi gerektiği ve demokratik kitle örgütlerinin koordine olarak çalışması gerektiği fikirleri öne çıktı. "Boykot" diyen kurumlar eleştirilirken ideolojik bir dilden öte pratik ve herkesi kapsayacak bir dilin kullanılması gerektiği vurgulandı.

'MHP SEÇMENİ BAHÇELİ'YE GÜVENMİYOR'

EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Soma'da hayatını kaybeden işçiler için, emekçiler için, Aladağ'da yanan öğrenciler için "hayır" demenin önemine vurgu yaptı. BTS Şube Başkanı Tonguç Özkan, kutuplaşmayı boşa çıkarmak gerektiğini belirterek kısa bir süre önce bulunduğu, MHP'nin güçlü olduğu illerden Osmaniye'de edindiği izlenimlerden çoğunluğun "hayır" dediğini ve halkın "hayır" deme gerekçelerinden birinin de Bahçeli'ye güvensizlik olduğunu ifade etti. (Adana/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net