Ford, TOFAŞ, Renault; İşçiyi ezenler zirveyi kaptırmadı

Ford, TOFAŞ, Renault; İşçiyi ezenler zirveyi kaptırmadı

2016 otomotiv ihracatında ilk üç sırada, işçilerinin taleplerini görmezden gelen Ford, TOFAŞ ve Renault yer aldı.

Metal direnişinde işçinin taleplerini görmezden gelen şirketler ihracatta yine zirveyi kaptırmadı. 2016 otomotiv ihracatında ilk üç sırada Ford, TOFAŞ ve Renault yer aldı.

DHA’nın haberine göre Türkiye ihracatının 11 yıldan bu yana üst üste lider sektörü olan otomotivde 2016 döneminin şampiyon firmaları belli oldu. Sektörün 2008 yılından sonraki en iyi performansını gösterdiği 2016’da yüzde 13 artışla 23.9 milyar dolar ihracata imza atan firmaların zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı.

Geçen yıl en çok ihracat gerçekleştiren firmalar sıralamasında Ford Otomotiv’in ardından TOFAŞ ikinci olurken, Oyak Renault da üçüncü oldu. İlk üç şirketi sırasıyla Kibar Dış Ticaret, Toyota Otomotiv, Bosch Sanayi, Mercedes-Benz Türk ve Goodyear Lastikleri izledi.

İhracatın lokomotif sektörü otomotiv, 2017 yılına da hızlı başladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 37 artışla 2 milyar 69 milyon dolar oldu. Sektör, 2008 yılından bu yana en yüksek ocak ayı ihracat rakamına da ulaştı. Ocak ayında toplam ihracattaki payını yüzde 20’ye çıkaran otomotiv, böylece Türkiye ihracatının 5'te 1'ini tek başına gerçekleştirdi. (BURSA)

www.evrensel.net