Trump yönetimi, vize yasağının iptalini temyize taşıdı

Trump yönetimi, vize yasağının iptalini temyize taşıdı

Trump yönetimi, Federal Mahkeme'nin vize yasağı ile ilgili kararının iptali için Temyiz Mahkemesi'nin 9. Dairesine başvuruda bulundu.

ABD'de Trump yönetimi, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülkenin vatandaşlarına getirilen vize yasağının veto edilmesi sonrası Temyiz Mahkemesi'ne başvurdu.

Yeni Başkan Donald Trump geçen hafta cuma günü imzaladığı başkanlık kararnamesi ile Sudan, Irak, Suriye, İran, Libya, Yemen ve Somali vatandaşlarına geçici olarak vize verilmemesi ve bu ülkelerden gelenlerin ülkeye alınmaması talimatını vermişti.

Kararname ile ayrıca Suriye'den mülteci girişi süresiz askıya alınmıştı.

Trump'ın bu kararı ülke çapında protestolara yol açmıştı. Trump bu kararından dolayı içeriden ve dışarıdan pek çok siyasi liderin tepkisi ile karşı karşıya kalmıştı.

Federal Yargıç James Robart'ın, vize yasağını geçici olarak durdurması sonrası Adalet Bakanlığı temyiz dosyasını hazırlarken, İç Güvenlik ile Dışişleri Bakanlıkları yargıcın kararını uygulamaya koydu.

Akşam saatlerinde Beyaz Saray yazılı bir açıklama ile kararı eleştirirken, cumartesi sabahı Trump, Twitter hesabından yargıcın kararını "gülünç" diye nitelendirmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Şubat 2017 18:43
www.evrensel.net