30 Mart 2011 10:07

‘Nâzım Bursalılara unutturulmaya çalışılıyor’

BURSA’da Genç Hayat dergisi öncülüğünde düzenlenen Nâzım’ın Bursa Yılları söyleşisine çok sayıda Uludağ Üniversitesi öğrencisi katıldı. ‘Nâzım’ın Bursa Yılları’ Kitabının Yazarı Güney Özkılınç’ın katılımıyla gerçekleştirilen söyleşide Ö

‘Nâzım Bursalılara unutturulmaya çalışılıyor’

Paylaş

BURSA’da Genç Hayat dergisi öncülüğünde düzenlenen Nâzım’ın Bursa Yılları söyleşisine çok sayıda Uludağ Üniversitesi öğrencisi katıldı. ‘Nâzım’ın Bursa Yılları’ Kitabının Yazarı Güney Özkılınç’ın katılımıyla gerçekleştirilen söyleşide Özkılınç, Nâzım Hikmet’in bilinmeyen birçok yönünü anlatırken Bursa’ya on bir yılını veren Nâzım’ın Bursa’ya Bursalılara unutturulmaya çalışıldığını vurguladı. Özkılınç, beş senelik araştırmasında Nâzım Hikmet’le ilgili bilinmeyen çok şeyle karşılaştığını, araştırmalarına devam ettikçe Nâzım’la ilgili daha birçok bilinmeyenin ortaya çıkacağını söyledi. Araştırma sürecinde Nâzım’ın Bursa Cezaevi’nde yaptığı on iki tablo bulduğunu; yetkililerin katkıda bulunmasıyla belki de yüzlerce Nâzım tablosunun ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde kaldığı yıllarda cezaevi koşullarını değiştirmeye çalıştığını ve bunu başardığını aktaran Özkılınç; cezaevi müdüründen aşçısına kadar birçok insanı düşünceleriyle etkilediğini, cezaevi ağalarının Nâzım’a derin sevgi ve saygı beslediklerini belirtti. Özkılınç, kayıtlara geçen kırk sekiz cinayeti ve beş yüz yaralama olayı olan; ‘‘Antep Canavarı’’ adıyla bilinen Abdullah Palaz’ın, Nâzım Hikmet’le aynı koğuşta kalma şartıyla olay çıkartmayacağını söylediğini ve Nâzım Hikmet’le kaldığı on yedi gün boyunca hiçbir olaya karışmadığını; fakat bakanlıktan cezaevi yönetimine gelen emir ile Nâzım’ın koğuşundan çıkartıldığı gün tekrar olaylara karıştığını anlattı. Güney Özkılınç şimdilerde dönemin cezaevi müdürünün kızı, Nâzım Hikmet’in birçok fotoğraf ve yazısını cezaevinden çıkartan Şehnaz Akıncı üzerine çalışıyor. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

40 yıllık müzikal sohbet

SONRAKİ HABER

Doğanşehir halkı 9 yaşındaki çocuğun istismarına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa