Durmazlar Makine’de işçinin gündemi zam ve referandum

Durmazlar Makine’de işçinin gündemi zam ve referandum

Bursa’da kurulu Durmazlar Makine’de işçiler bir yandan ‘zam olacak mı’ endişesi taşırken, öte yandan referandum tartışması yürütüyor.

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Bursa’da faaliyet gösteren Durmazlar Makine’de işçilerin gündeminde asgari ücret artışı sonrası maaşlarına yapılacak zam ve yaklaşan referandum tartışmaları var. Yöneticilerin ‘bu dönem fazla bir beklentiniz olmasın, kriz var’ söylemlerinin ardından, işçiler ‘Acaba ne kadar zam olacak? Taleplerimiz karşılanacak mı yoksa asgari ücret artışı kadar zam mı olacak?’ sorularına cevap arıyor. Referandumu da tartışan işçilerin bir kısmı ‘evet’ diyeceğini dillendirirken bir kısmı da ‘hayır’ diyeceğini belirtiyor. İşçiler, kararsız bir şekilde bekleyen arkadaşları olduğunu da söylüyor.

‘CUMALARI BİZİM STRES GÜNÜMÜZ OLDU’

Montaj hattının bir bölümünü neredeyse durdurdular diyen bir işçi; “Ne kadar zam yapılacak beklentisi içindeydik bu zamana kadar. Ama şimdi acaba bu durdurma işçi çıkarımı mı getirecek? Her cuma bugün çıkış olacak mı düşüncesiyle geçiyor. Cuma bizim için gerginliğin ve stresin arttığı bir gün oldu resmen. Zaten bizlere ‘Bu dönem zam beklentinizi yüksek tutmayın’ demişlerdi. Ayın 5’inde ne kadar zam yapılacağı belli olacak. Bu söylemleri yapılacak zammın düşük olacağının göstergesi. Ama bir umut gene de bekliyoruz. Zaten işçinin çalıştığı bölüme ve durumuna göre zam yapılacak. Bize de bu durumda ne düşecek göreceğiz” dedi.

‘İŞÇİLER MADDELERİ BİLMİYOR’

Fabrikadaki tek gündemin yapılacak zam olmadığını söylen işçi, “Fabrikada referandum tartışmaları da yapılıyor. Ama bu tartışmalar kavga boyutunda değil şu anlık. Herkes düşüncesini söylüyor. Fakat referandumda ‘evet’ diyeceğini söyleyen de ‘hayır’ diyeceğini söyleyen de değişiklikte yer alan 18 maddeyi bilmiyor. Bilmeden bir savunma ortamı var. Kimse ‘Evet dersek ne olacak’ ya da ‘Hayır dersek ne olacak’ diye sorgulamıyor” şeklinde konuştu. “Referandum da ‘evet’ diyecek işçiler genelde söyledikleri; Tayip Erdoğan’dan daha iyisi mi var? Ülkeyi nereden nereye getirdi bunu göremiyor musunuz? Daha güçlü bir ülke olabilmemiz için başkanlık olmalı ki daha hızlı kararlar alıp ülkemizi istediğimiz yerlere getirelim. Zaten vatan hainleri hayır diyor. Sen de mi vatan hainsin ‘hayır’ diyeceksin gibi propaganda yapıyorlar. Diğer taraftan ‘hayır’ diyenler de; Ülke her yıl daha da kötüye gitti. Her yıl fakirleştik. 2002’den önce daha iyi bir yerdeydik ama 2002 den sonra her yıl kötüye gittik yavaş yavaş. Eskiden asgari ücretle zor da olsa geçinirken şimdi geçinemiyoruz. Daha elimize geçmeden bitiyor. Şu an bile her şey ortada, dolar artışı karşısında bizim durumumuz gittikçe kötüye gitti, şu anda da tek başına ve her istediğini yapabiliyor. Buna yasal bir zemin hazırlamaktan başka bir şey değil bu başkanlık. Eğer geçerse bizim için her şey daha kötü olacak. Her istediğini yaptırabilecek işçiye. Bu yıl zam yok derse kim engel olacak, ya da bugünden sonra kimse akşam 10’dan sonra dışarı çıkmayacak dediğinde kim ne diyecek. Bu örnekler abartı gibi geliyor ama olacakların ufak da olsa göstergesi. Ben çocuklarımın geleceğini tek bir kişinin ağzına bırakmamak için hayır diyorum diyorlar. Herkes kendi açısından fikrini bir şekilde söylüyor ama bu süreç ilerledikçe diller sertleşecek gibi duruyor” şeklinde konuştu.

KARARSIZ OLANLAR TARTIŞMALARI İZLİYOR

Fabrikada evet ve hayır diyenlerin dışında bir de kararsızlar olduğunu söyleyen işçi; “Onlar da sessiz sedasız dönen tartışmaları dinliyor. Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun diyorlar ama içlerinde de korku var. Acaba başkanlık olursa bizim için gerçekten kötü mü olacak, yoksa iyi mi olacak diye. Evet veya hayır dersem arkadaşlar tarafından dışlanır mıyım diye sessiz durup izlemeyi tercih ediyorlar. Sadece fabrikada değil mahallede, çevremde de kararsız bir şekilde tartışmaları izleyen çok insan var” dedi.

www.evrensel.net