TV 10'un açılması talebiyle eylemler sürüyor

TV 10'un açılması talebiyle eylemler sürüyor

KHK ile kapatılan TV 10 çalışanları, televizyonlarının açılması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda 18. kez bir araya geldi.

KHK ile kapatılan TV 10 çalışanlarının, televizyonlarının açılması talebiyle başlattığı eylemler sürüyor. 18. kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen TV 10 emekçilerine, alevi örgütleri ve köy dernekleri de destek oldu. Eylemde ‘Alevilerin sesi TV 10 susturulamaz’ pankartı açıldı. Basın açıklaması sırasında ‘Zorunlu din dersine hayır’, ‘Barış gelsin gözyaşı dinsin’ ve ‘TV10 susturulamaz’ dövizi de taşındı.

TV 10 yönetici Turabi Kişin, “Biz özel bir ayın içindeyiz. Hızır ayındayız. Darda ve zorda olanların yanına yetişir. Toplum olarak dar ve zor bir zamandan geçiyoruz. Hızır'ın bize yardımcı olmasını diliyorum. Devlet alevi inançının yaşamasından rahatsız. Alevi toplumun sesine tahammül yok” dedi.

Demokratik alevi dernekleri adına konuşan Özgür Bulan ise “Devlet Alevilerden vergi alır, askere götürür, ama Alevileri yok sayar. Bu Osmanlıdan beri böyleydi. Hiç kimse bizden devletin Alevisi olmayı beklemesin. Bu yüzden TV10 KHK ile kapatıldı. Gerekçe göstermediler. Bu toplumun kiracısı değiliz, kadim halkıyız. Eşit yurttaşlık istiyoruz. Herkesin kardeşçe yaşamasını istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından lokma dağıtıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Şubat 2017 20:17
www.evrensel.net
ETİKETLER TV 10eylem