İHD’den hasta tutuklular için eylem

İHD’den hasta tutuklular için eylem

İHD İstanbul Şubesi, F otumunda hasta tutuklu Yusuf Bulut'un durumuna dikkat çekti ve tahliye edilmesini istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 254. kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Bu hafta İzmir Menemen R Tipi'nde bulunan hasta tutuklu Yusuf Bulut'un durumuna dikkat çekildi.

Basın açıklamasını okuyan Meryem Bars, ülkenin keskin bir yol ayrımında olduğunu kaydetti, gerçekleştirilmesi planlanan referandum öncesinde toplumun her kesiminin bedel ödediğini söyledi. Halkın iradesinin hiçe sayılarak hayata geçirilen tek adamcılığın herkesin geleceğini tehdit ettiğine vurgu yapan Bars, OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerin hapishanelerdeki problemleri daha da üst bir boyuta taşıdığını ifade etti.

Bu hafta yatağa bağlı, konuşmakta bile oldukça güçlük çeken 68 yaşındaki Yusuf Bulut için buluştuklarını belirten Bars, Bulut'a tutuklandıktan 3 ay sonra ince bağırsak kanseri teşhisi konulduğunu aktardı. Bulut’un ameliyat edildikten sonra tedavisi tamamlanmadan hapishaneye geri getirildiği için durumunun ağırlaştığını söyleyen Bars, “İnsanlık dışı uygulamaların derhal sonlandırılması, sağlık hakkı gaspının bir yaşam hakkı ihlali olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Hasta mahpusların tam olarak ihtiyaçları olan tedaviye erişmelerini ve durumu ağır olanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net