Federal yargıç ABD'ye vize yasağı geçici olarak durdurdu

Federal yargıç ABD'ye vize yasağı geçici olarak durdurdu

ABD Başkanı Trump'ın aldığı kararlara 7 ülkeye uygulanan ABD'ye giriş yasağı Seattle’da federal yargıç tarafından geçici olarak durduruldu.

ABD'nin Seattle kentinde görev yapan Federal Yargıç James Robart'ın vize yasağının ABD genelinde geçici olarak durdurulmasına karar vermesinin ardından geçen haftadan bugüne kadar Suriye, İran, Irak, Sudan, Yemen, Libya ve Somalili bazı yolculara Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye giden tarifeli seferlerde uygulanan giriş yasağı kaldırıldı. Bazı havayolu şirketlerinin Atatürk Havalimanı'ndan New York, Washington, San Fransisco ve Los Angeles'a düzenleyeceği seferleri için terminale gelen yolcuların bilet işlemleri yapıldı.

YOLCULARIN SEYEHAT İŞLEMLERİ YAPILDI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Müslüman 7 ülkenin vatandaşlarına getirdiği vize yasağının, Federal bir yargıç kararı sonrası geçici olarak durdurulması kararının ardından bugün, Atatürk Havalimanı'nda söz konusu yolcuların seyahatlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

İçlerinde ABD'ye giriş yasağı uygulanan bazı ülke vatandaşlarının yer aldığı yolcular, kararın geçici olarak durdurulmasının ardından kontroller sırasında herhangi bir sorun yaşamadı. Şirket yetkilileri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yöneticilerinden kendilerine gelen talimat doğrultusunda daha önce yasak uygulanan ülke vatandaşlarının da ABD'ye gidecek seferler için işlemlerini yaptıklarını ve sefer için uçaklara alındıklarını bildirdiler.

Öte yandan Trump'ın, bazı ülke vatandaşları için getirdiği ABD'ye giriş yasağı nedeniyle Atatürk Havalimanında 28 Ocak'ta 10, 29 Ocak'ta 42, 30 Ocak'ta 4, 31 Ocak'ta ise 2 olmak üzere 58 kişi ABD'ye giden uçaklara alınmamıştı. (DHA)

www.evrensel.net