11 Haziran 2012 14:10

Munzur’da elektrik üretim lisansına iptal

Danıştay 13. Dairesi; Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yapımı kararlaştırılan Konaktepe Barajı ve HES 1 ve 2 inşaası için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu [EPDK] tarafından Konaktepe Elektrik Üretim AŞ’ye verilen Elektrik Üretim Lisansı’nı iptal etti.Konuyla ilgili İHD Dersim Temsilcisi Avukat Barış Yıldırım, belediye konferans sal

Munzur’da elektrik üretim lisansına iptal

Paylaş
Kemal Özer

Konuyla ilgili İHD Dersim Temsilcisi Avukat Barış Yıldırım, belediye konferans salonunda Munzur Çevre Aktivistlerinden Haydar Çetinkaya; HDK,  EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale, BDP İl Başkanı Şerafettin Halis, ESP İl Başkanı Ekber Kaya ve KESK Şubeler Platformunun katılımıyla basın açıklaması yaptı.

MİLLİ PARK’TA BARAJ YAPILAMAZ

Barış Yıldırım, Munzur Vadisinin 1971’de bakanlar kurulu kararı ile Milli Park ilan edildiğini hatırlattı. 55’i Munzur’a 227’si Türkiye’ye endemik toplam 1518 bitki türü ile yine Munzur Alası, Çengezli Boynuzlu Keçi, Bezuvar Dağ Keçisi, Ur Kekliği gibi çeşitli endemik fauna türlerini içeren Munzur Vadisi’nde yapımı kararlaştırılan Bozkaya Barajı ve HES, Kaletepe Barajı ve HES, Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I ile Konaktepe HES II, Akyayık Barajı ve HES olduğunu söyleyen Yıldırım, 28 Ocak 2010’da Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES 1 ve 2 için Konaktepe Elektrik Üretim AŞ’ye Elektrik Üretim Lisansı verildiğini söyledi. Verilen Elektrik Üretim Lisansı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için 22 Mart 2010’da Danıştayda dava açtığını hatırlatan Yıldırım, dava sonucunda Danıştay 13. Dairesi 11 Ekim 2010’da Munzur Vadisi’ndeki su kaynaklarının kullanımı ve işletilmesinin yasak olduğu, Milli Parklar Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümleri uyarınca yürütmenin durdurulması yönünde karar verdiğini ifade etti.

EMSAL KARAR

Danıştay’ın durdurma kararına EPDK ve Konaktepe Elektrik Üretim AŞ’nin itiraz ettiğini anlatan Yıldırım, itirazın Danıştay tarafından reddedildiğini belirtti. Danıştay 13. Dairesinin gerekçelerinden birinin de lisans verilebilmesi için ÇED Raporu alınması gerektiği yönünde kararı da olduğunu söyleyen Yıldırım, “Açtığımız dava kapsamında verilen Danıştay İdarî Dava Daireleri Kurulunun bu kararı ile birlikte Munzur Vadisi Millî Parkı’nda yapımı kararlaştırılan Konaktepe Barajı ve HES I ile Konaktepe HES II’nin inşası için mutlak surette Çevresel Etki Değerlendirmesi [ÇED] sürecinin işletilmesi gerektiği karar altına alınmıştır” dedi. Yıldırım, Danıştay Kurulunun kararı ile Munzur Vadisi’nde yapımı kararlaştırılan diğer baraj ve HES’ler için de ÇED yönünden emsal nitelikte bir karar olduğunu söyledi. (DersimEVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tarla için su taşıyorlar

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa