Tüm Bel-Sen Gaziantep Şubesi 6. Olağan Kongresini topladı

Tüm Bel-Sen Gaziantep Şubesi 6. Olağan Kongresini topladı

Tüm Bel-Sen Gaziantep Şubesi 6. Olağan Şube Kongresi Çetin Emeç Salonu’nda yapıldı.

Tüm Bel-Sen Gaziantep Şubesi 6. Olağan Şube Kongresi’ni topladı. Tüm Bel-Sen Şube Kongresi’ne KESK şube yöneticileri dışında DİSK ve Türk-İş şubelerinden de katılım oldu. 

Kongre konuşmalarında OHAL ve bu süreçte sendikalara yönelik baskılara dikkat çekildi. Kongrede yeni dönem yönetimi için tek liste çıkardıklarını belirten mevcut şube başkanı Ebubekir Hançerkıran, kendisinin de başkan olarak devam etmeyeceği bilgisini paylaştı.

‘ÜLKE AÇIK BİR CEZAEVİNE DÖNÜŞTÜ’

Çetin Emeç Salonu’nda saat 10’da başlayan kongrede ilk konuşmayı Tüm Bel-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ebubekir Hançerkıran yaptı. Hançerkıran, “Kongremizin emek, barış ve demokrasi adına yarınlarımıza umut olması dileğiyle” diyerek başladığı konuşmasında ülkenin içinden geçtiği koşullara dikkat çekti. “Darbecilerle mücadele adı altında kendisi gibi düşünmeyenlere, yazarın, çizerin, gazetecilerin, siyasilerin, seçilmişlerin, sendikacıların, tıpkı 12 Eylül darbesinde olduğu gibi sorgulandığı, tutuklandığı, işinden, ekmeğinden edildiği ve ülkenin OHAL’lerle KHK’lerle açık bir cezaevine dönüştüğü, her gün katliamlarla insanlarımızın öldüğü ve can güvenliğimizin kalmadığı bir süreçten geçmekteyiz.”   

‘KAMU KURULUŞLARI SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ’

Hançerkıran, “Ülkemizde 12 Eylül generalleri ve Özal’la birlikte başlayan ve 2002’den itibaren de AKP iktidarı ile yaşama geçirildi” sözleriyle belirttiği neo liberal politikalara da değindi ve “Emperyalizmin iktidara getirdiği AKP Hükümeti’nin ekonomik politikalarının özü talan ve özelleştirmedir” dedi. Hançerkıran şu sözlerle devam etti; “Cumhuriyetimizle beraber inşa edilmiş kamu kuruluşlarının tamamı sermayeye peşkeş çekilmiştir. Kamu hizmetleri, başta eğitim ve sağlık olmak üzere, büyük oranda özelleştirilerek paralı hale getirilmiş, bunun sonucu ise sözleşmeli ve güvencesiz istihdam adeta temel çalışma biçimi olarak hayatımıza dayatılmıştır.” 

Hançerkıran yaptığı konuşmada 14 yıllık AKP iktidarı boyunca cemaat ve tarikatlarla kurulan ilişkiye de değindi ve 15 Temmuz’dan sonra emekçilere yönelik saldırıları dile getirdi. “Darbelere karşı hep bedel ödeyen, ülkenin cemaat ve tarikatlara teslim edilmesine hep karşı çıkan biz emekçiler ve aydınlar, bu sürecin sorumlusuymuş gibi işimizden ekmeğimizden edildik ve edilmeye de devam ediyoruz.” 

Konuşmasını faaliyet raporlarının sunumuyla sürdüren Hançerkıran’ın ardından delege görüşleri ve belirlenen listenin oylamasına geçileceği belirtildi. (Antep/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Şubat 2017 13:50
www.evrensel.net