04 Şubat 2017 16:39

Danışmanı, Trump'ı olmayan bir 'katliam' ile savundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlarından Kellyanne Conway, Trump'ın göçmen yasağını savunurken hiç yaşanmamış bir 'katliamdan' söz etti.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump'ın üst düzey danışmanlarından Kellyanne Conway, Trump'ın tartışmalı göçmen yasağını savunurken hiç yaşanmamış bir "katliamdan" söz etti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Conway, eski Başkan Barack Obama'nın Iraklılara yönelik altı ay süreli yasağı "Bowling Green katliamının planlayıcılarının" tutuklanmasından sonra koyduğunu söyledi.

Conway "Çok insan bunu bilmez çünkü haber olmadı" dedi.

Aslında Kentucky eyaletindeki Bowling Green'de hiç katliam yaşanmadı.

Trump'ın danışmanı daha sonra Twitter'da yaptığı açıklamada, "Bowling Green teröristleri" demek istediğini söyledi.

MSNBC televizyonunun yayınında konuşan Conway "Başkan Obama, iki Iraklı'nın bu ülkeye gelip radikalleşmelerinin ardından Bowling Green katliamının arkasındaki isimler olmasından sonra, Irak mülteci programına altı aylık yasak getirdi" dedi.

Barack Obama yönetimi, iki Iraklı'nın terör suçlamalarıyla gözaltına alınmasından sonra güvenlik önlemlerini artırmıştı, ancak hiçbir zaman resmi bir yasak olmadı.

BOWLİNG GREEN'DE TUTUKLANAN IRAKLILAR

Iraklı Waad Ramadan Alwan ve Mohanad Shareef Hammadi, Irak'taki El Kaide'ye destek için para ve silah göndermeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklanmışlardı. İkili, Irak'ta yaşarlarken ABD askerlerine karşı el yapımı bombalar kullandıklarını da itiraf etmişlerdi.

Kentucky, Bowling Green'de yaşayan ve hala hapiste olan ikili, hiçbir zaman ABD'de silahlı saldırı düzenlemeye çalışmakla suçlanmadı.

Conway geçtiğimiz günlerde "alternatif gerçekler" deyimini kullanarak haberlere konu olmuştu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sean Spicer, ilk basın toplantısında aksi kanıtlara karşın, Trump'ın yemin töreninin şu ana kadarki en kalabalığı olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Trabzonspor ikinci yarıdan umutlu

SONRAKİ HABER

Lösemiye dikkat çekmek için saçlarını kazıtıp klip çektiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...