Asil Çelik sözleşmesi YHK yolunda 

Asil Çelik sözleşmesi YHK yolunda 

Asil Çelik'te patron işçilerin yüzde 24 zam ve sosyal haklarda iyileştirme talebini kabul etmedi. Sözleşme Yüksek Hakem Kuruluna gidecek.

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Asil Çelik’te grev yasaklanmasından sonra Birleşik Metal-İş ile Asil Çelik patronu arasında 2 kez görüşme yapıldı ama bu görüşmelerden sonuç çıkmadı. Görüşmelerde patron işçilerin, yüzde 24 zam, sosyal haklarda iyileştirme ve kıdem farkı talebini kabul etmedi. Sözleşme Yüksek Hakem Kuruluna gidecek.

Grev yasaklanması sonrası yapılan iki görüşmede de anlaşma sağlanamadı diyen Asil Çelik işçisi; “Her zaman ki gibi taleplerimiz gene karşılanmadı. Patron da işçisine vermiş olduğu değeri bir kez daha göstermiş oldu” dedi. İşçi şöyle devam etti: “Yüksek Hakem Kurulunun da vereceği oran üç aşağı beş yukarı belli, gene işçiye olacak. Her şeye zam gelsin işçiye gelmesin” dedi.

İŞÇİNİN YANINDA OLMAK LAFLA DEĞİL İCRAATLA OLMALI

Yüksek Hakem Kurulunda işçiler adına üyesi çok en çok olan işçi konfederasyonu Türk-İş’in da temsilcilerinin de olacağını aktaran bir başka işçi; “Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak Türk-İş’in de genel sekreteri. Katıl[RTF bookmark start: _GoBack][RTF bookmark end: _GoBack]dığı programda Asil Çelik işçisinden de bahsetti. Şimdi göreceğiz gerçekten işçinin yanında mı değil mi? Lafa gelince herkes işçinin yanında ama iş eylem boyutuna işçinin hakkına sahip çıkmaya gelince kimse görünmüyor ortalıkta” dedi.

MÜCADELE EDEN SENDİKA LAZIM 

Yaşamın her geçen gün daha da pahalılaştığını söyleyen bir başka işçi, şunları dile getirdi: “Artan zamlar karşısında alım gücümüz iyice düştü. 6 aydır evime kıyma alamadım. Bize bu yaşamı uygun görenler sefa sürüyor bizim aidatlarımızla. Bu sadece bu işyerine özgü bir durum değil bütün fabrikalarda böyle, işçi aidatını alıp yüzüne bakmıyorlar. İşçiyle kol kola yürüyen ve mücadele eden bir sendika lazım bizlere artık” dedi.

www.evrensel.net