Saray’ın giderleri artınca monarşinin kaldırılması istendi

Saray’ın giderleri artınca monarşinin kaldırılması istendi

İngiltere’de Buckingam Sarayı’nın yenilenmesi için 396 milyon sterlin ödenek ayrıldı. Bunun üzerine monarşinin kaldırılması için kampanya başlatıldı.

Ceren SAĞIR
LONDRA

İngiltere Kraliçesi’nin Buckingham Sarayı’nı yenilemek için vergi fonlarına yüzde 66’lik artış getireceği kararına karşı, ‘Cumhuriyet’ adlı grup tarafından monarşinin kaldırılması için kampanya başlatıldı.

Hükümet, yenileme çalışmalarının 396 milyon sterlin maliyetini karşılamak üzere kraliyet yardımını artırmayı kabul etti. Bu, evsizlik rakamlarının çarpıcı bir biçimde arttığı bir zamanda gelen bir karar.

BAKANLIK ONAYLADI

Kraliyet ailesine ne kadar kamu parasının verildiğini belirleyen ve Başbakan ve Maliye Bakanının da dahil olduğu Kraliyet Mütevelli Heyetleri artışı onayladı.

Yapılan açıklamada, Buckingham Sarayı’nda, ‘Yangın ya da su baskını tehlikesinden kaçınmak için büyük çapta bir revizyona acilen ihtiyaç duyuluyor’ denildi.

Milletvekilleri, tekrar tekrar yapılan onarımları Saray’ı bütün bir yıl boyunca turistlere açarak finanse etmeye çağırdı, ancak bu öneri monarşi tarafından reddedildi.

Kraliyet ailesi vergi mükelleflerine yılda 334 milyon sterline mal oluyor ve bu sürekli artıyor. Krallığın 300 milyon sterlin kişisel servetinin olduğu bildirilirken, sahibi olduğu arazinin bedelinin 70 milyar sterlinden fazla olduğu düşünülüyor. Buckingham Sarayı’nın yenilenmesinde 6 bin 500 elektrik prizi, 5 bin ışık tertibatı ve 2 bin 500 radyatör ile birlikte 100 mil uzunluğunda elektrik kablosu kullanılacak. 30 bin kilometrekarelik döşeme tahtaları da kaldırılacak.

Saray’ın sıhhi tesisat, elektrik kablolama ve ısınma bölümleri İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yenilenmemiş.

www.evrensel.net
ETİKETLER İngiltereSaray